Wiedziała, że jej psy mogą zrobić komuś krzywdę. I zrobiły, pogryzły 9-latkę

Redakcja
17.05.2018 13:57
amstaff
fot. Pixabay

Oskarżona doskonale zdawała sobie sprawę, że jej psy mogą wyrządzić innej osoby krzywdę - uznał w czwartek Sąd Rejonowy w Tczewie (Pomorskie) skazując Danutę Sz., właścicielkę trzech mastifów tybetańskich, które w 2016 r. pogryzły 9-letnią dziewczynkę, na karę roku ograniczenia wolności.

W ramach kary ograniczenia wolności oskarżona ma wykonywać miesięcznie 30 godzin prac społecznych. Sąd orzekł także wobec Danuty Sz. trzyletni zakaz prowadzenia hodowli psów oraz zapłatę w ramach zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej dziewczynki 500 tys. zł, a także 15 tys. zł dla mężczyzny, który uratował dziecko przed rozszarpaniem przez psy. Wyrok nie jest prawomocny. Obrońca oskarżonej Czesław Pastwa zapowiedział apelację.

W uzasadnieniu wyrok sądu podkreślił, że oskarżona nie dopełniła obowiązku, aby psy będące na spacerze miały kagańce lub smycze.

- To świadczy o tym, że miłość do psów, tak akcentowana przez oskarżoną, przysłoniła jej obiektywizm całej sytuacji. Oskarżona uważała, że "moje psy są tak kochane, że nie mogą zrobić nikomu krzywdy" - powiedział sędzia Rafał Gorgolewski.

Dodał, że furtka, przez którą wybiegły psy, zacinała się już od kilku miesięcy i Danuta Sz. z powodu swojego niedbalstwa doprowadziła nieumyślnie do zdarzenia.

- Wystarczyło, żeby oskarżona wypuszczając psy na podwórko sprawdziła, czy bramka jest naprawdę zamknięta (...). Niestety, oskarżona takiej ostrożności nie zachowała, a należy podkreślić, że w przypadku gdy psy hodowała nie tylko hobbystycznie, ale też zarabiała w ten sposób, wymagana jest od niej jako przedsiębiorcy szczególna staranność w zakresie wykonywanej działalności - ocenił sąd.

Do nieszczęścia doszło w kwietniu 2016 roku w Rokitkach k. Tczewa. Trzy mastify tybetańskie wydostały się nagle przez furtkę posesji oskarżonej i zaatakowały jadącą rowerem 9-letnią dziewczynkę. Dziecko uratował sąsiad, odciągając psy. 9-latka została jednak dotkliwie pogryziona i straciła palec.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zobacz też: