Technika kontra złodzieje. Spada liczba kradzieży na kolei

Redakcja
08.03.2017 10:48
złodzieje węgiel
fot. East News

O ponad połowę spadła liczba kradzieży na kolei. Wszystko dzięki nowoczesnej technice, która pomaga złapać złodziei na gorącym uczynku. Od lat najwięcej takich przypadków jest na Śląsku. Tam także nastąpił spadek kolejowych przestępstw.

Na skuteczną walkę z plagą kradzieży pozwala przede wszystkim tak zwane mobilne centrum monitoringu. Samochód Służby Ochrony Kolei wyposażony jest w najnowocześniejsze kamery. Potrafią one wyłapać każdą podejrzaną osobę na torowisku nawet nocą i to w promieniu kilku kilometrów.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Złodzieje nazywają ten system zmorą. To samo słowo coś znaczy - mówi inspektor Aleksy Cieślik. Dodaje, że prawdziwym postrachem są jednak psy. Złodzieje przed nimi nie uciekną.

''Czarny'' punkt na mapie Polski

Od dwóch lat kolejarzom z PKP Cargo pomagają też drony. W Siemianowicach Śląskich, gdzie najczęściej dochodziło do kradzieży węgla przyniosło to wymierny efekt. Od trzech lat na terenie miasta działa również specjalna grupa funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, skupiająca się na zwalczaniu ''węglowej'' przestępczości. Liczba kradzieży z wagonów spadła dzięki temu o blisko 60 procent.

RadioZET.pl/tm/DG