Zamknij

Nalepki z Maryją w tęczy nie obrażają. Biskupi płoccy wydali oświadczenie

04.03.2021 14:29
Biskupi odwołają się ws. Maryi w tęczowej aureoli
fot. AP/Associated Press/East News

Biskupi płoccy ubolewają nad wyrokiem sądu, który uniewinnił trzy aktywistki za przyklejenie na terenie przykościelnym w tym mieście nalepek z Maryją i Jezusem w tęczowej aureoli. W oświadczeniu napisali, że nie godzą się z wyrokiem i liczą na skazanie aktywistek w sądzie drugiej instancji.

Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił we wtorek trzy oskarżone kobiety w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczyła rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła pw. św. Dominika nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Sprawę wytoczył kobietom proboszcz parafii.

Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie. Sąd uznał m.in., że zachowanie wszystkich oskarżonych nie wypełniło znamion zarzucanego im czynu, w tym działania intencjonalnego.

Biskupi z Płocka po wyroku ws. św. Maryi w tęczowej aureoli: "Nie godzimy się"

Biskupi z Płocka odnieśli się do rozstrzygnięcia w sądzie. "Z bólem i smutkiem przyjęliśmy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 r., w sprawie dotyczącej profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w naszym mieście, w kwietniu 2019 r. Zauważamy, że działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i – w swojej istocie – są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy" - napisali we wspólnym oświadczeniu biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskup senior Roman Marcinkowski.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wykluczyła apelacji, ale z oświadczenia biskupów płockich wynika, że sprawa będzie miała swój dalszy ciąg.

"Nie godzimy się z wyrokiem, który przez wielu określony już został, jako jawne przyzwolenie Państwa na działania wymierzone w religię katolicką, cześć Matki Bożej i przedmioty kultu z Nią związane oraz uczucia katolików. Wyrażamy głęboką nadzieję, że sąd II instancji, zgodnie z prawem, opowie się przeciw dokonanej profanacji, przywracając zachwiane poczucie sprawiedliwości" - oświadczyli biskupi płoccy.

RadioZET.pl/diecezjaplocka.pl