Oceń
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Tęczowy Piątek koordynuje w wybranych szkołach Kampanii Przeciw Homofobii. Organizacja pozarządowa angażuje się w tę inicjatywę po raz kolejny. Jej przedstawiciele zapewniają, że wydarzenie jest zgodne z prawem oświatowym.
Podstawa programowa nakazuje wychowywać uczniów w kierunku akceptacji i szacunku
Przedstawiciele KPH podkreślają, że młodzież LGBT w szkołach jest szczególnie narażona. W 70 proc. tacy uczniowie mają myśli samobójcze, a połowa cierpi na depresję.
Młodzi geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe doświadczają niejednokrotnie przemocy motywowanej homofobią i transfobią. Najczęściej do tej przemocy dochodzi właśnie w szkole, w blisko 26 proc. przypadków
I właśnie taką przemocą w gronie uczniowskim KPH motywuje działalność w tęczowym piątku.
Ordo Iuris:"Tęczowy piątek" próbą wrogiego przejęcia szkoły
W skrajnie ortodoksyjnie konserwatywnej organizacji Ordo Iuris przekonują, że „tęczowy piątek” jest próbą „dokonania wrogiego przejęcia szkół”
Zdaniem prezes OI Jerzego Kwaśniewskiego akcja ma odbywa się z naruszeniem przepisów oświatowych, bez wiedzy rodziców.
Przepisy prawa oświatowego uniemożliwiają organizacjom zewnętrznym prowadzenia na terenie szkoły – bez wiedzy i konsultacji z rodzicami – jakichkolwiek inicjatyw i akcji, nie tylko prowadzonych bezpośrednio przez pracowników organizacji zewnętrznych, ale stanowiących także część kampanii koordynowanych przez te organizacje
PiS przeciwne Tęczowemu Piątkowi
Nie jest zaskoczeniem, że rząd PiS wypowiada się przeciw inicjatywie. Dowodzą tego słowa wicepremiera Jacka Sasina, które padły w czwartek na antenie Radia ZET. Przekonywał, że państwo powinno zastanowić się nad wzmocnieniem „nadzoru nad edukacją”.
Żeby uchronić młodych ludzi przed próbą narzucania im "ideologicznych poglądów
Inicjatywę potępia Ministerstwo Edukacji i Kościół Katolicki. Zgadza się z nią wielu nauczycieli, czy Rzecznik Praw Obywatelskich
Należy o tym rozmawiać, szkoła powinna stwarzać przestrzeń do rozmowy pod trudne tematy, wykonywać misję wychowawczą. Nasza szkoła nie ma poczucia demoniczności „czarnego piątku”
Radio ZET./RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł