Zamknij

Już dziś „Tęczowy Piątek” w szkołach. Lekcja tolerancji dla polskiej młodzieży

Redakcja
26.10.2018 08:36
Tęczowy Piątek
fot. Shutterstock

Dzisiaj w rekordowej liczbie szkół odbędzie się „Tęczowy Piątek”, organizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii. Ma to być lekcja akceptacji i wsparcia, w szczególności wobec młodzieży LGBT. W sferze publicznej pojawiły się też jednak głosy sprzeciwu. 

„Tęczowy Piątek” to akcja międzynarodowa. Polskie szkoły biorą w niej udział po raz trzeci. W 211 placówkach poruszane będą zagadnienia dotyczące akceptacji, równości i tolerancji wobec osób LGBTQI. Materiały edukacyjne i specjalne tęczowe plakaty przygotowała dla szkół Kampania Przeciw Homofobii. 

Politycy i duchowni krytykują

W mediach pojawiły się jednak również głosy krytyczne wobec tej inicjatywy, głównie ze strony duchownych oraz konserwatywnych polityków. Komunikat w tej sprawie wydało również Ministerstwo Edukacji Narodowej:

Organizatorzy komentują

Jak twierdzą organizatorzy, negatywne komentarze pokazują, że takie akcje są potrzebne i że problem homofobii istnieje, a ofiarami są również młodzi ludzie, którzy nieustannie zmagają się z agresją fizyczną i słowną. 

– To może mieć tragiczne skutki. 70 proc. młodych osób LGBT miało myśli samobójcze – mówi Cecylia Jakubczak z KPH i tłumaczy, że akcja wynika z troski, a kształt dzisiejszej lekcji zależy tylko od nauczyciela, który zajęcia będzie prowadził. 

Zobacz także

W ramach „Tęczowego Piątku” zaplanowane są m.in. prelekcje, pokazy filmów czy warsztaty. Szkoły, które zgłosiły udział w akcji, otrzymały od kampanii plakaty, poradniki czy przypinki. 

Twoje dziecko chodzi do szkoły, gdzie odbywa się „Tęczowy Piątek”? Napisz o swoich przemyśleniach na ten temat na adres online@radiozet.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

RadioZET.pl/NaTa/MP