Tęczowy Piątek w szkołach. MEN wydało komunikat

Redakcja
25.10.2018 15:25
Tęczowy Piątek w szkołach. MEN wydało komunikat
fot. Shutterstock

Ministerstwo Edukacji Narodowej w komunikacie odniosło się do planowanej na 26 października akcji "Tęczowy piątek". W ponad 200 szkołach w całej Polsce prowadzone będą zajęcia o tolerancji wobec osób LGBTQI.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Tęczowy piątek" to akcja międzynarodowa. Polskie szkoły biorą w niej udział po raz trzeci. W 211 placówkach poruszane będą zagadnienia dotyczące akceptacji, równości i tolerancji wobec osób LGBTQI. Materiały edukacyjne i specjalne tęczowe plakaty przygotowała dla szkół Kampania Przeciw Homofobii.

Zobacz także

Nie wszystkim pomysł się podoba. "Tęczowy piątek" ostro skrytykowała na Twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Pawłowicz zasugerowała rodzicom, żeby nie puszczali swoich dzieci do szkół, które włączyły się w akcję. Ogólny komunikat wydało też Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Oto pełna treść komunikatu:

"Przypominamy, że rodzic ma prawo do decydowania o tym, jakie organizacje i z jakimi inicjatywami będą obecne w szkole.

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły. Jeśli rodzice wiedzą o tym, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami, mają oni prawo wyrazić swój stanowczy sprzeciw. W razie wątpliwości mają również prawo zgłosić się do kuratorium oświaty.

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 86 ustawy prawo oświatowe w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych. Jest to możliwe, jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, poza polityczną, organizację, wymaga uzyskania zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Natomiast wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Szkoła musi przestrzegać prawa.

Anna Ostrowska

Rzecznik Prasowy MEN"

RadioZET.pl/JŚ