Zamknij

Poszliśmy z kamerą na Tęczowy Piątek do jednej ze szkół [WIDEO]

Redakcja
26.10.2018 15:58
Tęczowy Piątek
fot. Radio ZET

To nie są zwykłe zajęcia w szkole. To zajęcia z tolerancji i szacunku względem osób LGBTQ. Kampania Przeciw Homofobii zorganizowała tzw. Tęczowy Piątek. W akcji miało wziąć udział ponad 200 szkół w całej Polsce. Organizatorzy chcieli dać wyraźny sygnał, że osoby LGBTQ mają wsparcie w środowisku szkolnym.

- Mamy zapisy w statucie obligujące nas do tego, by kształcić i wychowywać w oparciu o zasady tolerancji - zapewnia dyrektor Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX liceum ogólnokształcącego w Warszawie. - Nie boi się pan konsekwencji ze strony MEN? - pytamy. - Nie wyobrażam sobie, że MEN będzie wyciągać konsekwencje wobec szkół, które kształcą i wychowują w duchu tolerancji i otwartości.

Entuzjazmu dyrektora tego warszawskiego liceum nie podziela jednak ministerstwo edukacji.  W czwartek minister Zalewska ostrzegała nawet, że organizacja Tęczowego Piątku może być złamaniem prawa oświatowego.

- Działania, które zapowiadano bądź działania, o których słyszymy, że się mogą w szkole odbywać zostały zorganizowane z naruszeniem prawa. Kuratorium będzie to wszystko sprawdzać. Tam, gdzie dyrektor narusza prawo tam będą podjęte odpowiednie działania - mówi Marzena Machałek, wiceminister edukacji.

Zobacz także

Swoje krytyczne zdanie o akcji Kampanii Przeciw Homofobii wyraził także Kościół. Konferencja Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie zaznacza , że szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ.

Nie wiadomo, które szkoły zdecydowały się ostatecznie wziąć udział w akcji. Kampania Przeciw Homofobii zapowiedziała, że nie będzie publikować listy placówek. Mówiono, że będzie ich ponad 200. Zadzwoniliśmy do jednej ze szkół, o której uczestnictwie w Tęczowym Piątku pisze się w internetowej grupie zrzeszającej licealistów. Otrzymaliśmy odpowiedź, że do akcji szkołę zgłosili uczniowie, ale gdy dyrekcja się o tym dowiedziała zdecydowano się zajęć nie organizować. 

Radiozet.pl/Jan Kwietniewski