Zamknij

Dziś „Tęczowy piątek”. Dzień wsparcia i solidarności z młodzieżą LGBT+

25.10.2019 09:54

Dziś w polskich szkołach obchodzony jest „Tęczowy piątek” – akcja, której celem jest okazanie solidarności i wsparcia wobec młodzieży LGBT+. Organizatorem jest Kampania Przeciw Homofobii.

Dziś „Tęczowy piątek”. Dzień wsparcia i solidarności z młodzieżą LGBT+
fot. Foto Olimpik/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według badań w Polsce około 70 procent młodzieży LGBT+ spotyka się z przemocą w sferze fizycznej i psychicznej, a 26 procent takich przypadków ma miejsce właśnie w szkołach. Jak podkreślają działacze KPH, tacy uczniowie najczęściej cierpią na depresję, jak również mają myśli samobójcze.

Zobacz także

Wsparcie dla osób LGBT+

Tęczowy Piątek” organizuje w wybranych szkołach Kampania Przeciw Homofobii. To już trzecia odsłona tej inicjatywny. Organizacja podkreśla, że wydarzenie to jest całkowicie zgodne z prawem oświatowym.

Zobacz także

Młodzi geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe doświadczają niejednokrotnie przemocy motywowanej homofobią i transfobią. Najczęściej do tej przemocy dochodzi właśnie w szkole, w blisko 26 procent przypadków

– wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii.

Spot „Tęczowego Piątku”

Kampania Przeciw Homofobii opublikowała spot „Stoję po stronie młodzieży”, zwiastujący akcję „Tęczowy Piątek”. Biorą w nim udział m.in. Majka Jeżowska, Jerzy Radziwiłowicz, Jacek Poniedziałek i Julia Kamińska, którzy czytają fragmenty listów napisanych przez nieheteronormatywną młodzież.

Julia Kamińską - ambasadorka "Tęczowego piątku" - była dziś gościem Radia ZET

Zobacz także

„Zbliżenia na gwiazdy mieszają się z ujęciami twarzy młodych gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, dla których dramatyczne historie z listów to codzienność. W ten sposób KPH chce uczynić głos młodych słyszalnym, tak by dotarł do rodziców i dorosłych” – czytamy na stronie Kampanii Przeciw Homofobii.

 

RadioZET.pl/kph.org.pl