Zamknij

Etat dla pierwszej damy? SE: politycy PiS zapowiadają ustawę

Redakcja
18.10.2018 11:55
Etat dla pierwszej damy? SE: politycy PiS zapowiadają ustawę
fot. Marek Konrad/REPORTER/East News

Kwestia pracy zawodowej oraz emerytury pierwszej damy w Polsce nadal pozostaje nierozwiązana. „Po artykułach »Super Expressu« parlamentarzyści PiS zapowiadają przygotowanie stosownej ustawy” – czytamy w czwartkowym wydaniu gazety. Dziennikarze rozmawiali o tym między innymi z wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem i posłem Markiem Astem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podkreślono w tekście, inicjatywę członków Prawa i Sprawiedliwości miały zapoczątkować wcześniejsze rozmowy „Super Expressu” na ten temat, z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim i szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Obaj zgodnie stwierdzili, że pierwsza dama powinna mieć zapewnione wynagrodzenie. Politycy PiS z kolei zapowiadają, że akt prawny w tej sprawie ma być gotowy przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Zobacz także

Pensja dla żony prezydenta

– Trzeba przygotować ustawę, która regulowałaby status pierwszej damy. Z uwagi na kwestie emerytalne, ubezpieczeniowe trzeba to uregulować prawnie – powiedział w rozmowie z dziennikarzami „Super Expressu” poseł Ast. Jak także dodał, jest w tym kontekście pewna „luka” i „dobrze byłoby, żeby już na kolejne wybory ta sprawa była załatwiona”.

Zobacz także

Opinię tę podziela Adam Bielan. Jego zdaniem żony prezydentów powinny mieć zagwarantowaną pensję.

Zobacz także

Wcześniej – jak podaje „Super Express” – o kwestii wynagrodzenia dla Agaty Kornhauser-Dudy, która zrezygnowała z pracy w charakterze nauczycieli języka niemieckiego w szkole – wypowiadał się Bronisław Komorowski. Twierdził, iż nie powinno być tak, że pierwsza dama całkowicie traci możliwość odprowadzenia składki emerytalnej.

RadioZET/Super Express/JZ

C