Zamknij

Wtargnął do strefy rażenia i uciekł. Może być napromieniowany

09.08.2019 22:12
Wtargnął do urządzenia rentgenowskiego na granicy
fot. Shutterstock

Nieuprawniona osoba dostała się do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego w Terespolu (Lubelskie), które służy do prześwietlania wagonów przejeżdżających przez granicę polsko-białoruską. Osoba ta mogła zostać napromieniowana, powinna zgłosić się do szpitala.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O incydencie informuje w komunikacie na swojej stronie internetowej Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej. "22 lipca tego roku na terenie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu miało miejsce zdarzenie polegające na wtargnięciu do strefy rażenia nieznanej osoby nieuprawnionej" – podano w komunikacie.

Zobacz także

"W konsekwencji, w wyniku nieuprawnionego wtargnięcia, osoba ta mogła zostać napromieniowana" – ostrzega urząd i wzywa tę osobę, aby zgłosiła się do szpitala bądź skontaktowała ze służbą dyżurną Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego, tel. 83 344 97 17, w celu zapobieżenia ewentualnym negatywnym skutkom dla zdrowia.

Zobacz także

"Wtargnięcie nastąpiło pomimo umieszczonych w tym obszarze znaków ostrzegawczych – ostrzeżenie przed promieniowaniem jonizującym i substancjami radioaktywnymi" – głosi komunikat.

Skaner do prześwietlania wagonów w Terespolu należy do największych tego typu urządzeń w Europie.

RadioZET.pl/PAP