Jest decyzja ws. zatrzymanego w Polsce terrorysty z ISIS. Wiadomo, gdzie będzie sądzony [NOWE FAKTY]

Redakcja
07.03.2018 16:34
ISIS
fot. You Tube screen

Terrorysta z Państwa Islamskiego będzie sądzony w Polsce. Prokuratura w Katowicach przesłała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko Marokańczykowi, który przygotowywał zamachy bombowe, a także był najprawdopodobniej jednym z organizatorów zamachów terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku.

Marokańczyka zatrzymano już w 2016 roku, jednak do dziś śledztwo ABW i prokuratury otoczone było tajemnicą.

Co tak naprawdę wiemy o terroryście? To 28-letni obywatel Maroka Mourad T. (choć w różnych krajach nosił różną tożsamość). Wiadomo, że brał udział w spotkaniach terrorystów, którzy potem we Francji i w Belgii dokonywali lub współdziałali przy dokonaniu zamachów - m.in. kontaktował się z Abdelhamidem Abaudem, werbownikiem ISIS i współorganizatorem serii zamachów w Paryżu w 2015 roku.

Zobacz także

Mourad T. sam był werbownikiem, kurierem oraz zwiadowcą. W jego telefonie odkryto zdjęcia obiektów, na które terroryści planowali zamachy, ale też instrukcje, jak wykonywać bomby sposobem chałupniczym. Oprócz tego znaleziono przy nim niewielką ilość narkotyków.

Nieoficjalnie wiadomo że terrorystę złapano dzięki współpracy polskich służb z CIA i oraz ze służbami krajów Unii europejskiej. Mouradowi T. grozi w Polsce od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. 

RadioZET.pl/JC/MP