Udawać martwego, posmarować się krwią ofiary. Specjaliści radzą, jak zachowywać się w czasie zamachu

Redakcja
05.06.2017 12:18
Udawać martwego, posmarować się krwią ofiary. Specjaliści radzą, jak zachowywać się w czasie zamachu
fot. PAP/EPA

Terroryści nie zwracają uwagi na leżące na ziemi ofiary. Paradoksalnie więc to właśnie między zmarłymi ma być najbezpieczniej w chwili ataku. Możliwe scenariusze zachowań podczas zamachu terrorystycznego przekazali byli oficerowie GROM na antenie TVP.

W czasie sobotniego zamachu w Londynie, internet obiegła instrukcja "Run, Hide, Tell" sformułowana przez londyńską Metropolitan Police. W obliczu ataku należy uciekać, koniecznie schować się gdzieś i jeśli to możliwe - podać tę informację dalej. Byli funkcjonariusze jednostki GROM uważają, że dobrym sposobem, który może uratować nam życie, jest udawanie martwego.

Zagłosuj

Boisz się zamachu?

Liczba głosów:

W ostateczności można nawet rozważyć posmarowanie się krwią martwego, aby uzyskać autentyczność. W czasie zamachu wszystko dzieje się bardzo szybko, terroryści nie przyglądają się z uwagą leżącym nieruchomo osobom - zakładają, że te już nie żyją. Zależy im na tych osobach, które znajdują się w ich zasięgu: biegnące i krzyczące. 

Funkcjonariusze przypominają, że terroryści obierają sobie zwykle za cel osoby odwrócone do nich plecami i znajdujące się na otwartej przestrzeni. Przywołali też kilka najczęściej popełnianych przez ludzi błędów.

Nigdy nie należy iść w kierunku, z którego wszyscy uciekają. Zdarza się też, że napastnik jest na tyle blisko, że ucieczka przed siebie nie ma sensu. Wtedy należy schować się za dostępną przeszkodą i zaczekać z ucieczką aż nadejdzie lepszy moment.

RadioZET.pl/TVP/KM