Zamknij

Polscy gimnazjaliści w czołówce Europy i świata. Szef MEN zachwycony

03.12.2019 11:43

Ostatni rocznik gimnazjalistów rozbił bank w międzynarodowym teście kompetencji PISA 2018. Nasi 15-latkowie zajęli trzecie miejsce w Europie z matematyki i nauk przyrodniczych, z kolei w czytaniu i interpretacji tekstu mamy również wysokie, czwarte miejsce.

Test gimnazjalny
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyniki badania PISA 2018 dla ostatniego rocznika gimnazjum są chlubą dla uczniów i Polski. Podano je do wiadomości we wtorkowy poranek. Zadowolenia nie ukrywał minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski.

Wyniki polskich 15-latków w międzynarodowym badaniu PISA 2018 pokazują wyraźny wzrost umiejętności naszych uczniów we wszystkich badanych dziedzinach w stosunku do wyników z poprzedniej edycji badania Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej

Szef MEN poinformował, że średni wynik polskich uczniów w czytaniu ze zrozumieniem wyniósł 512 punktów i był wyższy o sześć pkt. względem edycji z 2015 roku. Wskaźnik dał polskiej młodzieży czwarte miejsce w Europie.

Polscy gimnazjaliści w czołówce europejskiej. Poprawili się we WSZYSTKIM

Z kolei w matematyce 15-latkowie zdobywali średnio 516 punktów, poprawiając się o dwanaście względem poprzedniej edycji. Gimnazjaliści poprawili się też jeśli chodzi o osiągnięcia w naukach przyrodniczych (z 501 na 511 pkt.).

To wyraźnie cieszy, bo (...) kilka lat temu było pewne załamanie. Być może wynikało ono z tego, że po raz pierwszy używano testów elektronicznych, komputerowych. Tym razem widać, że nie sprawia to żadnego poważniejszego problemu Dariusz Piontkowski

Znakomite wyniki naszych gimnazjalistów sprawiają, że wraca pytanie o sens reformy oświaty, w tym likwidacji gimnazjów. Komentarz w tej sprawie zamieściła na Twitterze Katarzyna Lubnauer, posłanka KO, b. szefowa Nowoczesnej.

RadioZET.pl/Joanna Mąkosa