Zamknij

Polscy gimnazjaliści w czołówce Europy i świata. Szef MEN zachwycony

03.12.2019 11:43
Test gimnazjalny
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Ostatni rocznik gimnazjalistów rozbił bank w międzynarodowym teście kompetencji PISA 2018. Nasi 15-latkowie zajęli trzecie miejsce w Europie z matematyki i nauk przyrodniczych, z kolei w czytaniu i interpretacji tekstu mamy również wysokie, czwarte miejsce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyniki badania PISA 2018 dla ostatniego rocznika gimnazjum są chlubą dla uczniów i Polski. Podano je do wiadomości we wtorkowy poranek. Zadowolenia nie ukrywał minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski.

Wyniki polskich 15-latków w międzynarodowym badaniu PISA 2018 pokazują wyraźny wzrost umiejętności naszych uczniów we wszystkich badanych dziedzinach w stosunku do wyników z poprzedniej edycji badania

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej

Szef MEN poinformował, że średni wynik polskich uczniów w czytaniu ze zrozumieniem wyniósł 512 punktów i był wyższy o sześć pkt. względem edycji z 2015 roku. Wskaźnik dał polskiej młodzieży czwarte miejsce w Europie.

Polscy gimnazjaliści w czołówce europejskiej. Poprawili się we WSZYSTKIM

Z kolei w matematyce 15-latkowie zdobywali średnio 516 punktów, poprawiając się o dwanaście względem poprzedniej edycji. Gimnazjaliści poprawili się też jeśli chodzi o osiągnięcia w naukach przyrodniczych (z 501 na 511 pkt.).

To wyraźnie cieszy, bo (...) kilka lat temu było pewne załamanie. Być może wynikało ono z tego, że po raz pierwszy używano testów elektronicznych, komputerowych. Tym razem widać, że nie sprawia to żadnego poważniejszego problemu

Dariusz Piontkowski

Znakomite wyniki naszych gimnazjalistów sprawiają, że wraca pytanie o sens reformy oświaty, w tym likwidacji gimnazjów. Komentarz w tej sprawie zamieściła na Twitterze Katarzyna Lubnauer, posłanka KO, b. szefowa Nowoczesnej.

RadioZET.pl/Joanna Mąkosa