Zamknij

Wiceminister Kraska: Testów nie zabraknie, zwiększamy liczbę laboratoriów

20.03.2020 15:53
Waldemar Kraska
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił dziś, że w państwie nie zabraknie testów na nowego koronawirusa. - Zwiększamy liczbę laboratoriów, badamy personel medyczny, by jak najszybciej wykluczyć kolejne przypadki – powiedział dziennikarzom. Na tle państw zachodniej Europy liczba wykonywanych w Polsce testów wypada wyjątkowo blado.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wiceminister Kraska powiedział dziś na konferencji prasowej, że tworzące testy na koronawirusa laboratoria rozszerzają swoje działanie. Do tego potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt.

Zobacz także

Taki sprzęt - także nowy - pojawił się w Polsce. Myślę, że każdego dnia tych badań będzie coraz więcej, bo to jedna z metod, żeby przerwać ten łańcuch epidemiologiczny

- ocenił.

Kraska podkreślił, że pracownicy służby zdrowia, szczególnie narażonej na zakażenia nowym koronawirusem, mają wytyczne w sprawie dalszego postępowania. Takie osoby mają być natychmiastowo izolowane, a mające z nim wcześniej kontakt - jak najszybciej przebadane.

Narażony na wirusa personel medyczny. Kluczowa jest izolacja

Personel medyczny jest kluczowy, bo jeżeli on zostanie wykluczony z tej walki na pierwszej linii, to zabraknie ratowników, pielęgniarek, lekarzy - ocenił wiceminister zdrowia.

Zobacz także

Kraska zaapelował, by zgłaszający się do szpitali i przychodni nie zatajali prawdy o stanie zdrowia, czy przechodzonej kwarantannie. Przypomniał, że personel medyczny nawet, jeśli nie zostanie zakażony, to zostanie wysłany na 7-dniową kwarantannę, a to oznacza wykluczenie z pracy.

RadioZET.pl/PAP