''Timmermans angażuje się politycznie po jednej stronie i to jest duży błąd KE''

Redakcja
19.02.2017 10:27
Śniadanie
fot. Radio ZET

- Jestem ostatnim, który chciałby, żeby Polska i Polacy zostali ukarani za to co od roku robi PiS - powiedział Borys Budka. Czy Polsce grozi zawieszenie praw w Unii Europejskiej?

Miniona Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium z udziałem najważniejszych polityków Unii Europejskiej, przedstawicieli NATO i delegacji polskiego rządu przyniosła wiele nowych spraw i kwestii w stosunku do naszego kraju. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans kolejny raz zwrócił uwagę na łamanie podstawowych wartości ładu demokratycznego w Polsce. Organizacje pozarządowe z krajów wspólnoty zamierzają złożyć skargę na działania rządu PiS. Ostatecznie skończyć się to może zawieszeniem praw Polski w UE.

- Wszyscy wiemy, że Unia jest w poważnym kryzysie. Zamiast zajmować się jej przyszłością to Timmermans obraża jedno z państw członkowskich. Jeżeli tak ma wyglądać przyszłość Unii Europejskiej to ludzie nie rozumieją problemu z jakim spotykają się w Europie - stwierdził Bartosz Kownacki z PiS.

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że środowisko liberalne jest niezadowolone ze zmiany władzy w Polsce a Frank Timmermans pragnie, by cały świat właśnie taki był.

- Komisja Europejska robi duży błąd, że politycznie angażuje się w ten spór. Powinna podchodzić do sprawy merytorycznie - podkreślił Jacek Wilk (Kukiz'15).

Zobacz poprzednie wydania „Śniadania w Radiu ZET”

Politycy skomentowali także kwestię słów senatora McCaina. W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział, że niektóre kraje w tym Polska będą poddawane zewnętrznej presji. Joanna Schmidt z Nowoczesnej uznaje to za zwrócenie władzom w kraju uwagi na realny problem, którego nie widzi minister Macierewicz zajmujący się tylko i wyłącznie sprawą Smoleńska.

Według Jacka Wilka nie wiadomo w jakim miejscu znajdzie się Polska w środku układanki sporu między USA i Chinami. - Wybór Trumpa zmienił dużo w geopolityce. Już od wielu lat twierdze, że Stany Zjednoczone będą chciały przeciągnąć Rosję na swoją stronę - powiedział.

RadioZET.pl/DG