Zamknij

Timmermans chce rozmawiać o Polsce z ministrami państw UE

Redakcja
22.02.2017 16:22
Timmermans
fot. PAP/EPA

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans powiedział unijnym komisarzom, że nie jest zadowolony z odpowiedzi Polski na zalecenia ws. praworządności i może poprosić o dyskusję na ten temat w gronie ministrów ds. europejskich - twierdzą źródła zbliżone do KE.

W środę na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy UE Timmermans poinformował, że otrzymał od polskiego rządu odpowiedź na wysłane 21 grudnia 2016 roku dodatkowe zalecenia w sprawie rządów prawa i rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Zagłosuj

Czy Frans Timmermans powinien dyskutować o sytuacji w Polsce z politykami innych krajów UE?

Liczba głosów:

Na konferencji prasowej wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis zapowiedział, że Komisja dopiero po dokładnym przeanalizowaniu odpowiedzi Warszawy podejmie decyzje w sprawie ewentualnych dalszych kroków.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Według źródeł zbliżonych do KE, dyskusji na ten temat nie było. Wypowiadał się jedynie Timmermans, który jak wynika z nieoficjalnych informacji miał ocenić, że pismo z Warszawy nie jest zadowalające i nie przynosi nic nowego oprócz ataków personalnych na wiceprzewodniczącego KE. Uznał, że "nie posuwamy się do przodu ani o krok", i że spór nie został rozwiązany.

Timmermans powiedział też, że być może poprosi o dyskusję na ten temat na posiedzeniu Rady UE ds. ogólnych, w której biorą udział ministrowie ds. europejskich państw unijnych. Nie byłoby to jednak jeszcze formalne odwołanie się do artykułu 7 unijnego traktatu, który w ostateczności umożliwia nałożenie sankcji na kraj łamiący zasady rządów prawa.

Komisja Europejska procedurę w sprawie praworządności w Polsce prowadzi od ponad roku. Ostatnie wytyczne komisja przesłała polskim władzom w grudniu, zaś w poniedziałek MSZ odesłał odpowiedź do komisji. Polskie władze zapewniają, że zmiany w Trybunale Konstytucyjnym zostały wprowadzone zgodnie z prawem i ze standardami europejskimi.

RadioZET.pl/PAP/DG