Zamknij

Tłumaczka Donalda Tuska odmówiła zeznań

Redakcja
03.01.2019 10:43
Tłumaczka Donalda Tuska odmówiła zeznań
fot. RadioZET/Anna Józefowicz/Twitter

Tłumaczka prezydentów i premierów Magdalena Fitas Dukaczewska odmówiła składania zeznań w prokuraturze w sprawie rozmowy Donalda Tuska i Władimira Putina po katastrofie smoleńskiej. Wiąże ją tajemnica zawodowa. Zawiadomienie o zdradzie dyplomatycznej złożył były minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tłumaczka Magdalena Fitas-Dukaczewska odmówiła składania zeznań w prokuraturze ze względu na wiążąca ją tajemnicę - poinformował w czwartek po wyjściu z budynku Prokuratury Krajowej pełnomocnik tłumaczki adwokat Mikołaj Pietrzak.

Zobacz także

Mecenas przekazał też, że prokurator dostarczył Fitas-Dukaczewskiej postanowienie o zwolnieniu jej z tajemnicy zawodowej i tajemnicy dotyczącej informacji poufnych i zastrzeżonych. Pietrzak zaznaczył przy tym, że prokuratura nie przedstawiła postanowienia o zwolnieniu Fitas-Dukaczewskiej z tajemnicy państwowej o charakterze tajne lub ściśle tajne.

"Miała taki obowiązek"

Magdalena Fitas-Dukaczewska - wieloletnia tłumaczka polskiego rządu i prezydentów - stawiła się w czwartek rano w Prokuraturze Krajowej. Z informacji przekazanych przez PK wynika, że Fitas-Dukaczewska została wezwana do prokuratury w charakterze świadka w celu złożenia zeznań w śledztwie dotyczącym nadużycia zaufania w stosunkach z zagranicą, prowadzonym równolegle z głównym postępowaniem dotyczącym przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Zobacz także

- Pani Magda Fitas-Dukaczewska została wezwana do złożenia zeznań. Stawiła się na to wezwanie. Odmówiła składania zeznań ze względu na wiążącą ją tajemnicę. Miała taki obowiązek. Prokurator doręczył nam postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej i tajemnicy dotyczącej informacji poufnych i zastrzeżonych. Prokurator nie doręczył postanowienia lub innej decyzji o zwolnieniu z tajemnicy państwowej o charakterze tajne lub ściśle tajne - powiedział mecenas Pietrzak.

Zobacz także

Zapowiedział też złożenie zażalenia na postanowienie prokuratora o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej.

- W zależności od decyzji sądu będziemy podejmować dalsze decyzje - dodał adwokat.

RadioZET/PAP/JZ

 

RadioZET/JZ