Zamknij

Toksyczna chmura dwutlenku siarki nad Polską. To efekt wybuchu wulkanu na La Palmie

15.10.2021 07:06
Chmura dwutlenku siarki
fot. IMGW

Toksyczna chmura złożona m.in. z dwutlenku siarki z wulkanu na La Palmie dotarła nad Polskę - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Emisje gazów wulkanicznych mogą powodować występowanie tzw. kwaśnych deszczów. 

Wulkan na wyspie La Palma wybuchł 19 września. Lawa, która od blisko miesiąca wydostaje się z wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie, zniszczyła tam już prawie 1500 budynków i zalała ponad 650 hektarów terenów. 

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu na La Palmie dotarła nad Polskę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że toksyczna chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie dotarła nad północno-zachodnią Polskę w czwartek (14 października) wieczorem. ''W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała równoleżnikowo i jutro rano (15.10.2021) dotrze nad północno-wschodnią Polskę'' - czytamy w komunikacie IMGW

W środę hiszpańskie i portugalskie media ostrzegały, że w ostatnich dniach w powietrzu nad południową części Półwyspu Iberyjskiego gromadzi się dym z Cumbre Vieja, zawierający dwutlenek siarki. Jak szacują naukowcy ze sztabu kryzysowego, codziennie do atmosfery dostaje się ponad 8 tys. ton tego związku chemicznego. Emisje gazów wulkanicznych mogą powodować występowanie tzw. kwaśnych deszczów - ostrzegali we wrześniu eksperci. 

Od środowego wieczora na kanaryjskiej La Palmie zanotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Wraz ze zwiększeniem sejsmiczności na wyspie lokalne władze przeprowadziły kolejne ewakuacje mieszkańców. Zdaniem ekspertów IGN nasilenie wstrząsów sejsmicznych występuje praktycznie na terenie całej wyspy. Dotyczy także terenów oddalonych od krateru Cumbre Vieja.

RadioZET.pl/IMGW/PAP

C