Tomasz Komenda będzie przesłuchany w prokuraturze

Redakcja
24.05.2018 12:36
Tomasz Komenda będzie przesłuchany w prokuraturze
fot. Jacek Domiński/East News

Łódzcy prokuratorzy, którzy prowadzą śledztwo ws. nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Tomaszowi Komendzie zamierzają w czwartek i piątek przesłuchać 12 świadków, w tym kontynuować przesłuchanie pokrzywdzonego. Zaplanowane czynności odbywać się będą we Wrocławiu.

Poinformował o tym w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania. To już kolejne przesłuchania w śledztwie prowadzonym przez łódzką prokuraturę okręgową.

Zobacz także

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok 25 lat więzienia w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach więzienia. Według prokuratury - która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie - mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 16 maja Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

Zobacz także

Kopania podkreślił, że na czwartek zaplanowano przesłuchania sześciu prokuratorów wykonujących obowiązki służbowe w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu w różnych okresach tj. począwszy od przejęcia śledztwa przez tę prokuraturę, zatrzymania i aresztowania Tomasza Komendy, skierowania aktu oskarżenia, do 2010 roku, kiedy to z aktami sprawy zapoznawał się prokurator Bartosz Biernat, dopatrując się nieprawidłowości.

Zobacz także

- Wśród osób zaplanowanych do przesłuchania są zarówno prokuratorzy prowadzący śledztwo, jak i przedstawiciele kierownictwa - dodał.

Z kolei na piątek zaplanowano kontynuację przesłuchania Tomasza Komendy. Wcześniej przesłuchiwany był w obecności psychologa, a przebieg czynności rejestrowano z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego. Prokuratorzy zamierzają także przesłuchać jedną z funkcjonariuszek policji, pracownika sekretariatu prokuratury i trzech prokuratorów, w tym prokurator prowadzącą śledztwo w Prokuraturze Rejonowej w Oławie, bezpośrednio po zabójstwie i zgwałceniu 15 – latki.

Zobacz także

Rzecznik PO w Łodzi zaznaczył, że niezależnie od czynności wykonywanych przez prokuratorów, realizacja szeregu przesłuchań zlecona została funkcjonariuszom z wrocławskiego wydziału spraw wewnętrznych.

Kopania przypomniał, że postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi objęty jest okres 21 lat tj. od 1 stycznia 1997 roku, kiedy po zabójstwie i zgwałceniu 15–latki wszczęto śledztwo, do czasu opuszczenia przez Tomasza Komendę zakładu karnego tj. do 12 marca 2018 roku.

Zobacz także

- Śledztwo toczy się w sprawie o przestępstwo przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, poplecznictwa, tworzenia fałszywych dowodów i zatajania dowodów niewinności, oraz pozbawienia wolności połączonego ze szczególnym udręczeniem - powiedział.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą Tomasza Komendy do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. 

RadioZET.pl/PAP/KM