Zamknij

Niepokojące informacje o Tomaszu Komendzie. „Tyle lat za kratami robi swoje”

Redakcja
26.02.2019 12:54
Niepokojące informacje o Tomaszu Komendzie. „Tyle lat za kratami robi swoje”
fot. PAP

Złe wiadomości na temat stanu zdrowia Tomasza Komendy. Jak informuje portal Wirtualna Polska, prokuratura była zmuszona przełożyć zaplanowane czynności procesowe. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd Najwyższy uniewinnił w maju Tomasza Komendę skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat.

– Jego stan psychiczny jest gorszy niż bezpośrednio po opuszczeniu więzienia. Ma takie dołki, że odłożyliśmy na razie czynności związane z przygotowaniem wniosku o zadośćuczynienie. Tyle lat za kratami robi swoje – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską mec. Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik Tomasza Komendy.

Według Ćwiąkalskiego Tomasz Komenda nie chce wracać do tego, co go spotkało i odmawia rozmów na ten temat. „Wszystko przez to, że bardzo odczuwa niedostosowanie do życia w świecie, jaki zastał po opuszczeniu zakładu karnego” – dodaje Ćwiąkalski. 

Zobacz także

Zły stan psychiczny Komendy wpłynął na decyzję prokuratorów, którzy zadecydowali o przełożeniu czynności z jego udziałem. Mecenas Ćwiąkalski zamierza wystąpić do premiera Morawieckiego o przedłużenie renty specjalnej dla Tomasza Komendy.

Tomasz Komenda niewinny 

W połowie marca Komenda został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach więzienia. Według prokuratury, która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie, mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą Tomasza Komendy do ministra sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/DG