Zamknij

Komenda nie będzie apelował ws. odszkodowania. "Chce zacząć nowy etap w życiu"

PAP
18.03.2021 13:28
Tomasz Komenda
fot. Twitter/Grażyna Wiatr

Tomasz Komenda zdecydował, że nie będzie składał apelacji od wyroku opolskiego sądu okręgowego, który przyznał mu ponad 800 tys. zł odszkodowania i 12 mln zł zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznego pobytu w więzieniu. O decyzji poinformował jego pełnomocnik mec. Zbigniew Ćwiąkalski.

Tomasz Komenda domagał się przed sądem 18 mln zł zadośćuczynienia (po 1 mln zł za każdy rok w więzieniu) oraz ponad 800 tys. zł tytułem odszkodowania. Sąd uznał racje wnioskodawcy i przyznał Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł i 12 gr. tytułem odszkodowania. Podobnie jak cały proces, także część uzasadnienia wyroku została wyłączona z jawności.

W części uzasadnienia przeznaczonej dla publiczności sędzia Dariusz Kita wyjaśniał, że wysokość odszkodowania została wyliczona na podstawie zarobków, jakie miał Tomasz Komenda w momencie utraty wolności i czasu, gdy przez niesłuszne uwięzienie został pozbawiony możliwości zarobkowania.

Tomasz Komenda nie będzie składał apelacji od wyroku ws. odszkodowania i zadośćuczynienia

Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik komendy mec. Zbigniew Ćwiąkalski, jego klient nie będzie składał apelacji od wyroku opolskiego sądu. 

Pan Tomasz Komenda chce wreszcie zacząć nowy etap w swoim życiu. Urodził mu się syn i chce się poświęcić rodzinie, a nie chodzić po sądach i prokuraturach. Tym bardziej że sprawa trafiłaby do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który skazał go poprzednio na 25 lat pozbawienia wolności. Nie jest psychicznie w stanie tego wytrzymać

mec. Zbigniew Ćwiąkalski

Mec. Ćwiąkalski podkreślił przy tym, że przy pomocy pieniędzy nie da się całkowicie naprawić 18 lat pobytu w więzieniu. - W związku z tym każda suma będzie miała charakter względny - dodał adwokat.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa przed tygodniem, Prokuratura Okręgowa w Opolu również nie będzie składała apelacji w tej sprawie. Stanisław Bar, rzecznik opolskiej prokuratury, poinformował PAP, że prokurator okręgowy w Opolu uznał wyrok za sprawiedliwy.

Aresztowany w 2000 r. Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. na 25 lat pozbawienia wolności za brutalne morderstwo 15-letniej Małgosi. Spędził 18 lat w więzieniu. Został uniewinniony od wszystkich zarzutów w połowie 2018 r. Miał wtedy 41 lat.

RadioZET.pl/PAP

C