17 lat za kratami celi. Czy będzie drugim Tomaszem Komendą?

Redakcja
17.03.2018 21:45
Tomasz Komenda, więzienie
fot. Shutterstock

Tomasz Komenda po 18 latach więzienia za rzekome zabójstwo i zgwałcenie 15-latki wyszedł na wolność. Według prokuratury mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. Sprawa, która wstrząsnęła opinią publiczną w Polsce może zwrócić uwagę na inne osoby, które za niewinność trafiły do więzień. Jedną z nich jest Adam Dudała, siedzący za kratami... 17 lat!

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy polski wymiar sprawiedliwości wymaga reformy?

Liczba głosów:

O sprawie pisze portal Onet.pl. Adam Dudała został skazany w 2001 roku na 25 lat więzienia. Mężczyzna - zdaniem sądu - miał popełnić dwa morderstwa. Dudała był powiązany z środowiskiem gangsterskim. Przez chwilę siedział w jednej celi z "Masą". W momencie zatrzymania nie utrzymywał już z gangsterami żadnych kontaktów.

Dudała został obciążony zeznaniami jednego ze znanych łomżyńskich gangsterów, Sławomira R. "Woźnego". Gangster, który brał udział w jednym zabójstwie, podczas przesłuchania wskazał "Adama z Warszawy", jako osobę odpowiedzialną za dokonanie egzekucji.

Zobacz także

Śledczy oskarżyli Dudałę, mimo że "Woźny" nie wskazał jego nazwiska i podał inny rysopis. Zeznania "Woźnego" coraz bardziej nie trzymały się kupy - pisze Onet. Pozostali świadkowie zeznali również, że w momencie przypisywanych Dudale zabójstw w 1999 roku w woj. warmińsko-mazurskim, ten przebywał w znajdującej się 400 kilometrów dalej nadmorskiej Ustce.

W winę Adama Dudały wątpią prawnicy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz dziennikarze badający sprawę. Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka powiedział w rozmowie z Onetem, że ''czytając akta sprawy Adama Dudały, brakowało mu palców u rąk, by zliczyć absurdy, na jakie natrafiał''. 

O krok dalej idzie była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik. Jej zdaniem prokuratura i sąd powinny jeszcze raz zająć się tą sprawą.

Tomasz Komenda w towarzystwie najbliższych opuścił więzienie: 

RadioZET.pl/Onet/DG