Fakt: Komenda to inny człowiek. ''Rozwalę ten system''

Dominik Gołdyn
14.04.2018 11:33
Tomasz Komenda
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

15 marca 2018 roku zakończyło się trwające 18 lat piekło więziennego życia Tomasza Komendy. Miesiąc po opuszczeniu murów zakładu karnego, niesłusznie skazany mężczyzna to inny człowiek - donosi ''Fakt''. – Niczego się już nie boję. Rozwalę system – powiedział przed piątkową rozmową z prokuratorami. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Komendę skazano prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, do którego doszło 31 grudnia 1996 r. Do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia Małgorzaty K., wyznaczona została Prokuratura Okręgowa w Łodzi. 

W piątek Tomasz Komenda spotkał się z grupą prokuratorów, którzy badają wątki fałszowania dowodów oraz bicia i znęcania się nad niewinnym mężczyzną. Pierwotnie przesłuchanie miało odbyć się dwa tygodnie temu. Nie pozwolił na nie zły stan psychiczny Tomasza Komendy. 

Jak donosi Fakt, Tomasz Komenda odzyskał wiarę w siebie. ''Przytył, uśmiecha się, nie drżą mu ręce'' - czytamy. 

Idę tam z podniesionym czołem. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień to kolejny krok przybliżający mnie do zapomnienia o złu, które mnie spotkało – powiedział w rozmowie z Faktem.

Tomasz Komenda na wolności

Tomasz Komenda odsiadywał wyrok 25 lat więzienia w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W marcu został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach pozbawienia wolności. Według prokuratury - która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie - mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany.

Pierwsze chwile Tomasza Komendy na wolności:

RadioZET.pl/Fakt/PAP/DG