Zamknij

Tomasz Komenda otrzyma 19 mln za 18 lat więzienia? Sąd wyznaczył termin

01.12.2020 16:42
Tomasz Komenda
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Tomasz Komenda otrzyma wkrótce 19 mln złotych? 16 grudnia przed Sądem Okręgowym w Opolu może zapaść wyrok w sprawie zadośćuczynienia i odszkodowania dla Komendy, który niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat.

Tomasz Komenda domaga się zadośćuczynienia za 18 lat pobytu w więzieniu, gdzie przebywał po wyroku skazującym go za brutalne morderstwo 15-latki w 1996 roku. Komenda został skazany w 2004 roku na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd zwolnił go z zakładu karnego w marcu 2018 roku. W maju 2018 roku Sąd Najwyższy uznał mężczyznę za niewinnego zarzucanej mu zbrodni. Nieprawomocnym wyrokiem sąd skazał za tę zbrodnię dwóch innych mężczyzn.

Tomasz Komenda żąda 19 mln złotych zadośćuczynienia

Tomasz Komenda za każdy rok pozbawienia wolności domaga się miliona złotych zadośćuczynienia oraz niemal miliona złotych odszkodowania za doznane w związku z pobytem w więzieniu krzywdy, co daje w sumie kwotę 19 mln złotych. Ze względu na drastyczne szczegóły związane z wydarzeniami, które były udziałem Komendy podczas niesłusznie zasądzonej kary, proces przed Sądem Okręgowym w Opolu odbywa się z wyłączeniem jawności. 

Jak poinformowała we wtorek Aneta Rempalska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu, na 16 grudnia wyznaczono rozprawę z wniosku Tomasza Komendy o odszkodowanie i zadośćuczynienie. 

Zobacz także

- Na wniosek pełnomocnika wnioskodawcy, na rozprawę zostali wezwani biegli z zakresu psychiatrii, psychologii i medycyny sądowej, celem uzupełnienia pisemnych opinii. Jeżeli czynności te zostaną przeprowadzone i nie będzie innych wniosków, możliwe jest wydanie na tej rozprawie wyroku - powiedziała Rempalska.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP