Zamknij

Na jakie odszkodowanie może liczyć Tomasz Komenda? Pytamy ekspertów

Redakcja
16.03.2018 15:13
Tomasz Komenda
fot. East News

Słysząc wyrok sądu, Tomasz Komenda nie krył emocji. Po 18 latach spędzonych w więzieniu mężczyzna wyszedł na wolność. Prokuratura po ponownym przeanalizowaniu sprawy stwierdziła, że Komenda jest niewinny i niesłusznie siedzi za kratkami. Radiozet.pl sprawdza, na jakie odszkodowanie może liczyć.

— Jestem najszczęśliwszą matką na świecie! — mówiła Teresa Komenda tuż po uwolnieniu syna.

Sprawą zajmie się jeszcze Sąd Najwyższy, ale dzięki działaniu prokuratury Tomasz Komenda do więzienia już raczej nie wróci. Przez ostatnie 18 lat jego życie wyglądało jak koszmar: był bity i maltretowany przez współwięźniów do tego stopnia, że próbował odebrać sobie życie. Jeśli Sąd Najwyższy orzeknie, że mężczyzna jest niewinny, Komenda będzie mógł dochodzić odszkodowania. 

Zobacz także

— Myślę, że przy 18 latach to kilka milionów złotych to jest to, na co może realnie liczyć. Nie wiem, wszystko zależy od sądu. Nie chcę ferować wyroków zawczasu — zaznacza dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jeśli mężczyzna zdecydowałby się walczyć o odszkodowanie, może powtórzyć się sytuacja sprzed dwóch lat. Wtedy Czesław Kowalczyk domagał się odszkodowania za niesłusznie spędzone 12 lat w więzieniu. Sąd przyznał mu ponad 2,5 miliona złotych zadośćuczynienia.

Zobacz także

Kiedy Komenda wrócił z rodziną do domu, podziękował w rozmowie z mediami wszystkim, którzy mu pomogli. Na koniec powiedział krótko: „teraz dajcie mi żyć”.

Radiozet.pl/Jan Kwietniewski