Zamknij

Tomasz Siemoniak w Radiu ZET: Niech lepiej prezes zajmie się PiS, bo mamy aferę PCK, układ radomski

Redakcja
01.10.2018 09:57
Tomasz Siemoniak w Radiu ZET: Niech lepiej prezes zajmie się PiS, bo mamy aferę PCK, układ radomski
fot. RadioZET

„Byliśmy przeciwni obniżaniu wieku emerytalnego, ale teraz nie chcemy targać państwem tak, jak robi to PiS – zmienia system emerytalny, zmienia system edukacji. Nie możemy zachowywać się tak, jak oni i po zwycięstwie znowu wszystko odwracać. Państwo wymaga ciągłości” – mówi gość Radia ZET, wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polityk podkreśla, że jeśli jego partia wygra wybory, to nie ma mowy, by znów podwyższała wiek emerytalny. „Będziemy szukać pozytywnych bodźców. Potrzeba wyliczonych zachęt, by ludzie chcieli dłużej pracować” – uważa szef trzech kampanii wyborczych Platformy. Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, jakie to będą zachęty, Siemoniak odpowiada, że „kwestia podatku, kwestia niezmniejszania emerytury jeśli pracują i różne inne rozwiązania, które będą sprawiały, że emerytura będzie wyższa”. „Zaproponujemy to przed wyborami” – dodaje.

Zobacz także

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej był również pytany o to, czy Mateusz Morawiecki skłamał mówiąc o tym, że rządy PO-PSL doprowadziły do fali wyprzedaży polskiego majątku. „To fatalna publicystyka premiera. Mówienie o wyprzedaży majątku jest wskazaniem negatywnym a nie ma nic złego w prywatnej własności. Dziwię się, że Morawiecki jest tego przeciwnikiem” – komentuje gość Radia ZET. Będzie pozew? „Już był pozew i wygraliśmy z premierem. Musiał kobiecym głosem przepraszać. Będziemy przyglądali się każdej jego wypowiedzi. Będzie musiał uważać na słowa” – dodaje polityk. Jego zdaniem największe prywatyzacje – np. telekomunikacji czy PZU – były za rządów AWS.

„Niech lepiej prezes zajmie się PiS, bo mamy aferę PCK, układ radomski. Działacze PiS biorą miliony a prezes zajmuje się komentarzem politycznym nt. PO” – mówi wiceszef PO, pytany o Jarosława Kaczyńskiego, który określił jego partię mianem „lewaków”. Siemoniak uważa, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości, „drzwiami i oknami wychodzą różne patologie”. „My nie mówimy o ideowych sprawach, PiS tylko o tym złym, co się dzieje – np. rozwalonej edukacji i wojsku” – komentuje gość Radia ZET.

Zobacz także

Złagodzenie przepisów antyaborcyjnych, kiedy PO przejmie władzę? „Od zawsze mówimy, że jesteśmy za kompromisem aborcyjnym, który teraz obowiązuje. Nie chcemy, żeby wokół tego budować napięcia, politykę” – deklaruje Tomasz Siemoniak. Podkreśla, że kompromis aborcyjny, obowiązujący od 25 lat, jest „wartością” i wciąż blisko połowa Polaków tak uważa. Związki partnerskie? Zdaniem polityka opozycji, „na pewno trzeba do tego tematu wrócić, ale diabeł tkwi w szczegółach”. „Trzeba o takich rzeczach dyskutować” – dodaje Siemoniak.

Pytany o siatkarskie MŚ Polska-Brazylia odpowiada, że „aż przykro było patrzeć na tych biednych Brazylijczyków, którzy zostali zmieceni z parkietu”. „To było wielkie zwycięstwo w wielkim stylu i wspaniały wieczór dla Polski. Pokazali, że bez żadnej dyskusji są najlepsi na świecie. To gra charakterów i nasi pokazali się jako żelaźni zawodnicy” – ocenia gość Radia ZET. Jego zdaniem Polacy wygrali „w takim stylu i z takim charakterem, jaki trudno znaleźć czasami w naszych drużynach”.

RadioZET.pl/BM