Zamknij

Ojciec Rydzyk natchnął artystów. Powstaje spektakl inspirowany jego fenomenem

Redakcja
13.02.2019 21:15
Ojciec Rydzyk natchnął artystów. Powstaje spektakl inspirowany jego fenomenem
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

W teatrze w Toruniu powstaje sztuka inspirowana fenomenem Radia Maryja. Rola toruńskiego redemptorysty jest już obsadzona, a w teatrze trwają pierwsze próby. Oprócz postaci ojca Rydzyka w spektaklu „Wróg się rodzi” pojawi się też między innymi… Adolf Hitler.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy rozpoczęły się pierwsze, na razie czytane, próby spektaklu inspirowanego fenomenem Radio Maryja. Sztukę zatytułowaną „Wróg się rodzi” napisał dziennikarz „Dużego Formatu” Marcin Kącki.

Zobacz także

„To nie jest czarno-biały portret ojca Tadeusza Rydzyka, który dla jednych jest demonem wcielonym, a dla innych głosem bożym. To opowieść o człowieku, który odpowiedział na pewne potrzeby ludzi. Wielu z nich dał poczucie, że nie są już samotni, dał nadzieję, wypełnił pustkę. Ale jest też oskarżany o to, że wyklucza i dzieli” - tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Toruńskim Kącki.

Jak dodaje reżyserka Aneta Groszyńska, „nie będzie karykatur, przerysowania. Rzeczywistość jest wystarczająco wyrazista. Zgłębiając temat Radia Maryja, dziwiliśmy się, że nikt jeszcze nie podjął go w teatrze”.

„Wróg się rodzi” inspirowany ojcem Rydzykiem

„Tytuł to cytat z wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka. Bardzo dobrze oddaje treść naszego spektaklu. Zgłębiamy w nim zjawisko budowania tożsamości opartej na pojęciu wróg” – wyjaśnia Groszyńska.

Zobacz także

Również cała sztuka opiera się głownie na wypowiedzianych już wcześniej słowach. Gdzie? W audycji Radia Maryja. Ale nie tylko. W spektaklu pojawią się też m.in. cytaty z rwandyjskiego Radia Wolności i Tysiąca Wzgórz, które wprost namawiało słuchaczy do zabijania współobywateli z innego plemienia, co doprowadziło do ludobójstwa.

Kto wcieli się w rolę toruńskiego redemptorysty? Tego jeszcze nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że jest to aktor spoza Torunia. Na deskach teatru staną też aktorzy wcielający się w takie postaci jak: Hanna Arendt, prokurator Carla del Ponte czy… Adolf Hitler. Premierę spektaklu, który już zaczął wzbudzać kontrowersje, zaplanowano na 30 marca.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Toruński/MK