Zamknij

Będzie reakcja RPO na postępowanie ws. sędziego Żurka

Redakcja
11.06.2021 21:00
Waldemar Żurek
fot. Beata Zawrzel /REPORTER

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska zapowiada, że sprawa sędziego Waldemara Żurka nie pozostanie bez reakcji. Biuro natychmiast zapozna się z nią i podejmie odpowiednie działania - ustaliło Radio ZET. - Tego typu działania będą zapisane na czarnych kartach historii - mówi Radiu ZET dr Machińska komentując decyzje wobec sędziego Żurka.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie domaga się dla sędziego postępowania dyscyplinarnego. W przyjętej uchwale zarzuca mu m.in. agitowanie dzieci i prezentowanie skrajnych ocen, dotyczących prezydenta Polski na spotkaniu w ramach akcji "Tour de Konstytucja" w Dobczycach.

- To jest zaskakujące, bo to akcja, której celem jest promowanie Konstytucji, a o ile wiem Konstytucja nie jest aktem zakazanym - mówi dr Hanna Machińska. I pyta retorycznie: - Kto ma upowszechniać tę wiedzę? Ci, którzy Konstytucję znają, pracownicy naukowi, sędziowie. Dlatego nie jestem w stanie tego zrozumieć.

Za aktywność w takiej inicjatywie sędzia Waldemar Żurek powinien być nagrodzony - uważa zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. W rozmowie z reporterką Radia ZET Karoliną Olszewską-Merk dodaje: - Właściwie nie mam słów, które mogłyby oddać zdziwienie tego typu działaniem. Nie wyobrażam sobie, że można było je podjąć. To jest forma nękania sędziego Waldemara Żurka.

RadioZET.pl