Towarzystwo Chrystusowe chce zwrotu odszkodowania dla ofiary księdza-pedofila

17.08.2019 20:59
Towarzystwo Chrystusowe chce zwrotu odszkodowania dla ofiary księdza-pedofila
fot. iweta0077/Shutterstock

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej domaga się zwrotu odszkodowania dla ofiary księdza- pedofila, który był członkiem wspólnoty. Sąd przyznał Pani Katarzynie milion złotych zadośćuczynienia i 800 złotych dożywotniej renty, wypłacanej co miesiąc.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej tłumaczy, że nie może ponosić odpowiedzialności za pedofilskie czyny duchownego.  Przypomnijmy, że sprawa dotyczy księdza Romana B., który gwałcił i więził 13-letnią dziewczynkę. Pani Katarzynie w 2018 roku sąd przyznał milion złotych odszkodowania i dożywotnią rentę w wysokości 800 złotych miesięcznie. Kwota ta została wypłacona ofierze duchownego dwa tygodnie po ogłoszeniu wyroku, jednak klerycy domagają się zwrotu odszkodowania. Złożyli oni wniosek o kasację.

Społeczeństwo protestuje, powstała petycja

Zdaniem przedstawicieli Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wspólnota nie jest odpowiedzialna za czyny jej byłego członka.

Zobacz także

- Policjant idzie po służbie do baru, pije piwo, bije innego klienta. Czy komenda policji ma zapłacić za pobicie tego człowieka w barze? Sprawa tej dziewczyny niczym się nie różni - stwierdził Krzysztof Wyrwa, który reprezentuje Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej.

Zobacz także

Taki bieg wydarzeń oznacza, że kobieta będzie musiała jeszcze raz złożyć zeznania. Jeśli sąd przychyli się do wniosku o kasację wyroku, pani Katarzyna zmuszona będzie również do oddania całej kwoty odszkodowania, które otrzymała.

Zobacz także

Swój protest przeciwko kasacji wyroku manifestuje wiele osób. W sprawie powstała petycja, którą podpisuje coraz więcej ludzi.

 

RadioZET.pl/o2.pl