Zamknij

Trąba powietrzna nad Sądecczyzną. Kataklizm uszkodził mnóstwo budynków

24.06.2021 18:39
trąba powietrzna w okolicach Nowego Sącza
fot. Facebook: Sieć obserwatorów burz/ Karolina Guśtak

Trąba powietrzna nad Librantową i Koniuszową w powiecie nowosądeckim. Jak podaje portal Remiza.pl, zerwanych lub uszkodzonych jest 15 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Do sieci trafiły nagrania i zdjęcia przedstawiające siłę kataklizmu.

Trąba powietrzna w okolicach Nowego Sącza. Jak podają internauci i lokalne portale, kataklizm nawiedził miejscowości Librantowa i Koniuszowa. Według serwisu Remiza.pl, zerwanych lub uszkodzonych jest 15 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Lokalny portal sadeczanin.info podaje, że w powietrzu fruwały kawałki drewna, szmaty, gumowe baseny, pokrycia dachu, a widoczność była praktycznie zerowa. "O ile w Nowym Sączu nic się nie działo do godziny 17, tak w Librantową żywioł uderzył z wielką mocą. Wywracały się drzewa, ławki, płoty. Deszcz wprost oślepiał" - informuje portal.

Trąba powietrzna w okolicach Nowego Sącza. Uszkodzone dachy, połamane drzewa

Kataklizm uderzył także w sąsiedniej miejscowości - Koniuszowej. Żywioł pojawił się niespodziewanie.

Jak poinformował PAP rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, trąba powietrzna, która utworzyła się w tamtym rejonie uszkodziła dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Ze wstępnych danych służb wynika, że wiatr zerwał w całości dachy z 10 domów oraz częściowo z czterech domów i czterech budynków gospodarczych. Połamał też konary drzew i przewracała pomniejsze konstrukcje, np. blaszane garaże.

"Sytuacja jest dynamiczna" - wskazał rzecznik i poinformował, że na miejsce zdarzenia kierowane są dodatkowe zastępy straży pożarnej. Mł. bryg. Krzysztof Batorski, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że w Librantowej zerwany został dach z kościoła i kaplicy.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podał PAP, że fatalne warunki atmosferyczne utrudniają prace służb.

RadioZET.pl/ sadeczanin.info/ Polscy Łowcy Burz/ Remiza.pl/ PAP