Zamknij

Trąba powietrzna spustoszyła wieś. Zerwane linie energetyczne i dachy domów

11.05.2020 22:30
Trąba powietrzna spustoszyła wieś. Zerwane linie energetyczne i dachy domów
fot. Łowcy Burz/Facebook Printscreen

Trąba powietrzna spustoszyła wieś w województwie łódzkim niszcząc domy, gospodarstwa i linie energetyczne. Mieszkańcy jednego z domów zostali bez dachu nad głową - silny wiatr całkowicie zerwał pokrycie jednego z budynków. Na miejscu pracują strażacy.

Trąba powietrzna spustoszyła miejscowość w województwie łódzkim? To było zaledwie kilka minut, ale zniszczenia są makabryczne – relacjonuje Polsat News.

W poniedziałek około godziny 18.00 przez wieś Wola Buczkowska (województwo łódzkie) najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Na zdjęciach opublikowanych w Internecie widać pozrywane linie energetyczne i połamane drzewa. Silny wiatr zerwał również cały dach jednego z domów.

Fotografie i nagranie z miejsca zdarzenia są wstrząsające – trwająca kilka minut trąba powietrzna zerwała poszycia, zawaliły się także ściany budynków. Na zdjęciach widzimy też elementy budowlane i cegły zniszczonych budynków.

Na miejscu obecnie pracuje straż pożarna. Funkcjonariusze pomagają mieszkańcom zabezpieczając zniszczone domy przed deszczem.

Zobacz także

Całe zjawisko zostało udokumentowane za pomocą kamery przez jednego z mieszkańców miejscowości. Opublikowano je na profilu Łowców Burz. W tej chwili trwa ustalanie okoliczności powstania trąby powietrznej, która przyniosła tak duże zniszczenia.

Zobacz także

Jak podkreślał w rozmowie ze stacją Michał Sowała (Łowcy Burz), wątpliwości w tej sprawie rozwiewają skany z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz także

Na skanach, które otrzymaliśmy od IMGW widać, że zjawisko spowodowała superkomórka burzowa w ostatniej fazie istnienia

- mówił w rozmowie z dziennikarzem.

200 osób bez prądu

Jak z kolei dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, do szkodzeń doszło także w powiecie sieradzkim - wichura zerwała 20 m kwadratowych papy z budynku gospodarczego w Emilianowie.

W miejscowości Wola Buczkowska zerwany został dach jednego z budynków mieszkalnych, w Buczku wiata gospodarcza z blachy trapezowej, a w Czestkowie wiatr zerwał fragmenty papy i eternitu z kilku budynków gospodarskich

- poinformował oficer dyżurny Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz także

Podczas nawałnicy zerwana została jedna linia średniego napięcia w sieradzkim rejonie energetycznym. Prądu nie ma obecnie około 200 odbiorców.

Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, zapowiadane na poniedziałkowy wieczór burze już przeniosły się poza teren woj. łódzkiego

RadioZET.pl