Zamknij

Seria trąb wodnych nad Bałtykiem. "Zgarnęliśmy nasze rzeczy i uciekliśmy"

20.07.2021 11:51
Trąba wodna nad Bałtykiem
fot. Polscy Łowcy Burz

Trąba wodna nad Bałtykiem zaskoczyła turystów wypoczywających na nadmorskich plażach. Niecodzienne zjawisko zaobserwowano m.in. w Jastarni. Polscy Łowcy Burz opublikowali zdjęcia i nagrania. 

Trąby wodne nad Bałtykiem pojawiły się w poniedziałek (19 lipca) wieczorem. Niecodzienne zjawisko udokumentowali plażowicze, a ich zdjęcia i nagrania opublikowali w mediach społecznościowych Polscy Łowcy Burz. 

''Obecnie wiemy o co najmniej 8 trąbach wodnych, które pojawiły się na polskim odcinku Morza Bałtyckiego. Niejednokrotnie można było zaobserwować po dwa takie zjawiska jednocześnie'' - napisali. Trąby widoczne były m.in. w rejonie Władysławowa, Juraty, Jastarni, Chałupek, Karwi i Łeby. 

- Kopaliśmy z dzieciakami piłkę na plaży, kiedy nagle syn zauważył, co się dzieje. Od razu zgarnęliśmy wszystkie nasze rzeczy i uciekliśmy, choć gdzie można uciec na Helu? Chcieliśmy się choć trochę schronić - powiedział w rozmowie z ''Wirtualną Polską'' pan Marcin z Wrocławia, który wypoczywał z rodziną na plaży w Juracie. 

Trąba wodna - co to jest? Czym różni się od trąby powietrznej?

Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiastą. Jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika.

Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki pozostawiają na powierzchni wody. Kiedy lej zwykłej trąby powietrznej dociera nad morze, także staje się trąbą wodną.

RadioZET.pl/Łowcy Burz/Wp.pl