Zamknij

Trąby powietrzne nad Polską. Kamera zarejestrowała niesamowite zjawisko

17.07.2022 09:38

Niecodzienne zjawisko na Pomorzu. W sobotę nad przeważającą częścią kraju przeszły burze i spadł deszcz. Mieszkaniec Rybna zarejestrował na wideo trąbę powietrzną.

trąba powietrzna
fot. Artur Barbarowski/East News/Facebook.com/nadmorski24

Pogoda w ten weekend daleka jest od wymarzonej. W sobotę nad krajem przeszły nawałnice. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem niemal dla całej Polski. Niebezpieczne zjawiska pojawiły się również na Pomorzu.

Trąba powietrzna w Rybnie. Niecodzienne nagranie

"Tymczasem w Rybnie na spacerze z psem Pana Tomasza złapała trąba powietrzna!" - poinformowano na facebookowym profilu portalu nadmorski24.pl.

"Świetne ujęcie. Jeśli za drzewkami nie ma zbiornika wodnego, mamy tu do czynienia z trąbą lądową (ang. landspout), jeśli jest - z wodną (ang. waterspout). Trąby, którym towarzyszy spływ chłodnej masy powietrza, powstają w znacznie łagodniejszych warunkach niż typowe tornada, choć mogą powodować punktowe szkody. Gratulacje dla autora" - skomentował wideo Pomorski Alarm Pogodowy.

To nie koniec ciekawych zjawisk. W sobotę na Pomorzu pojawił się także "lejek kondensacyjny, który mógł mieć kontakt z ziemią". "Zaobserwowano go w Orłowie oraz w miejscowości Lubieszewo" - przekazała Sieć Obserwatorów Burz.

"Dobrze wykształcony lej kondensacyjny" widziano także w Nowym Dworze Gdańskim.

Przypomnijmy, lej kondensacyjny, który sięga powierzchni ziemi, nazywany jest tornadem lub trąbą powietrzną (albo trąbą wodną, jeśli występuje nad wodą). Wszystkie rodzaje tornad powstają w wyniku rozwoju leja kondensacyjnego.

W niedzielę burze możliwe są lokalnie w woj. podlaskim, na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego oraz na północnym wschodzie woj. mazowieckiego i lubelskiego, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest ograniczone - informuje IMGW. Lokalnie może spaść niewielki grad.

RadioZET.pl/nadmorski24.pl