„Potraktuj go z szacunkiem” – radzą ofiarom molestowania autorzy młodzieżowego poradnika

Redakcja
02.10.2018 13:12
„Potraktuj go z szacunkiem” – radzą ofiarom molestowania autorzy młodzieżowego poradnika
fot. Shutterstock

O kontrowersyjnych radach dla ofiar molestowania, które znalazły się w książce „Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”, napisała na Twitterze Dorota Łoboda – m.in. szefowa fundacji „Rodzice Mają Głos”. Książkę dostali podczas warsztatów ósmoklasiści z jednej z warszawskich podstawówek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Poradnik to publikacja dla młodzieży od katolickiego Wydawnictwa M z Krakowa. Autor Jean Benoît Casterman – jak czytamy w opisie na stronie wydawcy – „w prosty i często humorystyczny sposób przedstawia katolicką wizję uczuciowości i seksualności człowieka”.

A kiedy pojawia się temat molestowania, radzi ofiarom:

„Przede wszystkim potraktuj go z szacunkiem. Daj mu do zrozumienia, że schlebia ci zainteresowanie, które kieruje w twoją stronę […]”.

To nie jedyne kontrowersyjne treści, jakie znalazły się w książce. Autor przekonuje, że noszenie przez kobiety krótkich spódniczek czy głębokich dekoltów może prowokować niestosowne zachowania ze strony mężczyzn.

„Uchodząc za frywolną, dyspozycyjną dziewczynę, sama jesteś sobie winna, gdy cię ktoś zaczepi” – czytamy we fragmencie, który cytuje warszawska „Gazeta Wyborcza”.

Zobacz także

Warsztaty, podczas których rozdawano książkę, zorganizował Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Jak pisze na Twitterze Dorota Łoboda, sfinansował je Urząd Dzielnicy Żoliborz.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/JŚ