Zamknij

Błagalny apel o powrót dziennikarzy i twórców do Trójki. "Pobojowisko"

26.05.2020 10:54
Trójka
fot. Jakub Kaminski/East News

Rada Programowa Polskiego radia apeluje o „rozważanie możliwości powrotu” przez dziennikarzy i twórców, którzy w ostatnich dniach opuścili Radiową Trójkę. Odezwa dowodzi, w jak krytycznej sytuacji znalazł się publiczny nadawca. Na próżno doszukiwać się jednak nawiązania do cenzury utworu Kazika Staszewskiego. Nowy dyrektor stacji stwierdził, że sytuacja przypomina pobojowisko.

Wasze miejsce jest w Polskim Radiu – tak zaczyna się apel Rady Programowej Polskiego Radia, skierowany do dziennikarzy i twórców, którzy odeszli lub zerwali współpracę z Trójką po aferze ze zdjęciem z Listy Przebojów utworu Kazika.

Zdarzenie uruchomiło falę zwolnień – z pracy dla Trójki zrezygnowali Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Piotr Stelmach czy Hirek Wrona, a wcześniej Wojciech Mann i Anna Gacek. Nazwisk na tej liście jest więcej. Nie ma też już w radiu starego dyrektora, Tomasza Kowalczewskiego, który do końca twierdził, że nie było cenzury, a nocny SMS z instrukcją dotyczył innego utworu.

Trójka w kryzysie. "Obawa o przyszłość nadawcy"

10 dni po feralnym unieważnieniu notowania 1998 Listy Przebojów PR3, Rada Programowa wygłosiła apel. Pokazuje on, w jakim stanie znalazła się Trójka, ale i publiczny nadawca jako taki.

Obecny kryzys rodzi obawę o przyszłość publicznego nadawcy

- napisano w przesłanym PAP stanowisku Rady Programowej.

Zobacz także

Rada „z wielkim żalem przyjmuje odejście z anteny tak licznej grupy dziennikarzy i twórców, których audycje od lat cieszyły się zainteresowaniem słuchaczy”. 

W tym gronie są radiowcy z historycznym wręcz dorobkiem, wyznaczający standardy dziennikarstwa, mistrzowie słowa i muzyki, tworzący polską kulturę. Ze smutkiem przyjmujemy, że z Polskiego Radia odchodzą również dziennikarze wyróżnieni przez Radę Programową za szczególne osiągnięcia w realizacji misji publicznej - m.in. laureat nagrody Rady Programowej za ubiegły rok red. Tomasz Rożek oraz nominowani do nagrody red. Michał Olszański i red. Marcin Kydryński

- podkreślono, nie podając jednak z imienia zasłużonych.

Wczoraj Rada jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie apelu o szybki powrót na antenę. Zwróciła się do Kierownictwa Polskiego Radia o „znalezienie porozumienia pozwalającego na jak najszybszy powrót dziennikarzy do „Trójki”. 

Zobacz także

Nowym szefem Trójki został Kuba Strzyczkowski, który z miejsca poprosił Marka Niedźwieckiego o powrót. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl mówił, że obecna sytuacja w radiu przypomina pobojowisko.

Wiem, że jest potworne pobojowisko, że doprowadzono do kryzysu, którego nie znam w ogóle w historii radiofonii. Muszę mieć chociaż chwilę na zorientowanie się. Pomyślałem, że sytuacja jest tak beznadziejna, że stanowi prawdziwe wyzwanie i może warto podjąć trud

– tłumaczył Strzyczkowski.
RadioZET.pl/PAP/WirtualneMedia.pl