Trudne warunki na drogach. Policja apeluje i radzi

Redakcja
25.01.2019 13:17
Trudne warunki na drogach. Policja apeluje i radzi
fot. Shutterstock

Trudne warunki drogowe związane z opadami śniegu przyczyniły się w piątek do licznych kolizji i wypadków na polskich drogach. Policja apeluje o dostosowanie prędkości, zachowanie odległości pomiędzy pojazdami i przegląd samochodu przed dalszą podróżą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Opady śniegu występują w piątek na terenie większości województw, z wyjątkiem pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Na wielu trasach występuje błoto pośniegowe, które utrudnia jazdę. Przed śliską nawierzchnią służby ostrzegają w województwach lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i małopolskim.

To właśnie trudne warunki przyczyniły się do licznych kolizji i wypadków na polskich drogach, także na autostradach. Do najpoważniejszego doszło na A1 w Ustroniu koło Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie zderzyło się kilkanaście samochodów.

Zobacz także

W wypadku zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne, w tym sześcioletnie dziecko. Na trasie utworzył się długi na 5 kilometrów korek.

Policja apeluje i radzi

– Przy takich warunkach i prędkości około 100 km/h czas reakcji wynosi sekundę. Jeżeli nie zachowamy odstępów pomiędzy pojazdami, może dojść do poważnych wypadków – ostrzega podinsp. Radosław Kobryś z KGP.

Jak dodaje, ważne jest też dostosowanie prędkości i sposobu zmiany pasa ruchu. Chodzi o to, by kilkakrotnie upewnić się, czy nikomu nie zajedziemy drogi.

Zobacz także

– Doradzamy, żeby manewr wyprzedzania z prawej strony wykonywać w ostateczności. Jezdnie jednokierunkowe na to pozwalają, ale ludzi nie są do tego przyzwyczajeni, zmieniają pas ruchu z lewego na prawy i dochodzi do kolizji – uczula Kobryś.

Radzi też, by przed dłuższą trasą sprawdzić oświetlenie, szczególnie światła STOP.

Dodatkowo przypomina o zakazie korzystania w czasie jazdy z telefonu komórkowego. Rozmawiać można wyłącznie z użyciem zestawów głośnomówiącego lub słuchawkowego.

Zobacz także

W piątek na drogi w całym kraju wyjechało 5 tysięcy policjantów, którzy szczególną uwagę zwracają właśnie na korzystanie z telefonów w czasie kierowania samochodem.

RadioZET.pl/PAP/JŚ