Zamknij

Podręczne witają Donalda Trumpa: o co chodzi w kontrowersyjnej akcji?

Redakcja
05.07.2017 12:00
Podręczne witają Trumpa
fot. screen

"Podręczne witają Trumpa" - pod takim hasłem na Facebooku została zorganizowana akcja powitania amerykańskiego prezydenta w Polsce. Kim są "podręczne" i o co chodzi w akcji, którą zainteresowanie wyraziły tysiące Polek?

"Donaldzie Trump – nie jesteś tu mile widziany. Nie witamy w Polsce!" - piszą organizatorzy akcji "Podręczne witają Trumpa" w opisie wydarzenia na Facebooku. W ten sposób partia Razem oraz osoby z kręgu grupy "Dziewuchy Dziewuchom" chcą wyrazić swój sprzeciw wobec naruszania praw kobiet przez "naczelnego seksistę wolnego świata".

"Podręczne witają Trumpa" - o co chodzi w akcji?

"Wybór Donalda Trumpa na fotel prezydenta USA to cios dla postępu, jaki dokonał się przez ostatnie dekady pod względem wyrównywania szans oraz praw i wolności reprodukcyjnej kobiet. Najmniej popularny prezydent USA w historii, seksista, szowinista i mizogin znany z przemocowych zachowań, niewybrednych żartów i pogardy wobec kobiet ma zjawić się w naszym kraju w glorii i chwale, jako wyczekiwany gość" - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

W związku z tym już 4 lipca rozpoczęły się przygotowania do wielkiego powitania prezydenta USA. W akcji zdecydowano się wykorzystać kostiumy "podręcznych" - czyli kobiet przedstawionych w powieści Margaret Atwood, zatytułowanej "Opowieść podręcznej". W książce przedstawiona została "wizja przyszłości, w której pełnię władzy przejęli religijni fundamentaliści. Porządek społeczny, który wprowadzają, opiera się na pełnym podporządkowaniu kobiet, które zostają sprowadzone do roli służących oraz bezosobowych tub do rodzenia dzieci".

Na podstawie dzieła w 2017 roku powstał serial, który zdobył w USA dużą popularność, a stroje "podręcznych" wykorzystywane były już w protestach amerykańskich kobiet. Organizatorzy akcji powitania Trumpa w Polsce chcą wyrazić swoją solidarność z Amerykankami i zamanifestować to czerwonym kostiumem i białym czepkiem. Tak wyglądały przygotowania w siedzibie partii Razem.

Zbiórka wszystkich biorących udział w demonstracji "Trump precz", w ramach której "podręczne" przywitają prezydenta USA, zaplanowana jest na 6 lipca na godzinę 12.00 na rogu ulic Schillera i Miodowej w Warszawie.

Pełna informacja o wydarzeniu na Facebooku.

Swój udział w akcji zadeklarowało ponad dwa tysiące osób.

RadioZET.pl