Zamknij

Trwają prace nad dwoma systemami uproszczonego przekraczania granicy polsko-rosyjskiej

Redakcja
22.03.2017 09:56
Trwają prace nad uproszczeniem przekraczania granicy polsko-rosyjskiej
fot. PAP

Trwają prace nad dwoma systemami uproszczonego przekraczania granicy polsko-rosyjskiej - ustaliło Radio ZET. Nie mają one związku z zawieszonym w lipcu Małym Ruchem Granicznym.

Rosja chce, żeby gościom z zagranicy, w tym Polakom, łatwiej było wjechać do obwodu kaliningradzkiego. Jak ustaliło Radio ZET, trwają prace nad dwoma systemami uproszczonego przekraczania granic. Nie mają one związku z zawieszonym w lipcu Małym Ruchem Granicznym.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Pierwszy system powstaje specjalnie na Mundial w 2018 roku i będzie działał tylko przez kilka tygodni trwania mistrzostw. Jednym z miast-gospodarzy jest bowiem właśnie Kaliningrad. Drugi system to program wieloletni. Rosyjski rząd chce skrócić procedury wjazdu dla osób, które będą chciały wjechać do obwodu na nie więcej niż 8 dni. Łatwa do wyrobienia wiza będzie miała formę dokumentu elektronicznego, zresztą wniosek o nią też będzie składany przez internet.

Zobacz także

"Wizy będą wydawane zarówno na podróże biznesowe, jak i turystyczne" - poinformowała Radio ZET Jelena Liebiediewa z agencji do spraw międzynarodowych obwodu kaliningradzkiego. Program obejmie też wizy humanitarne. Nad przepisami w tej sprawie pracuje już rosyjski rząd. Oba systemy wejdą w życie prawdopodobnie w przyszłym roku.

Radio ZET/MBA/MaAl