Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Justyn Piskorski oficjalnie nowym sędzią TK

18.09.2017 13:26
xxx wiadomosci

Trybunał Konstytucyjny oficjalnie z nowym sędzią. Prezydent zaprzysiągł Justyna Piskorskiego na stanowisko Lecha Morawskiego, który zmarł 12 lipca. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział m.in. pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i wiceprezes Trybunału Mariusz Muszyński.

Piskorski fot. PAP/Jakub Kamiński

Kandydatura zaproponowanego przez partię rządzącą prawnika wzbudziła sporo kontrowersji. I to nie tyle z powodu jego dorobku naukowego - to jeden z bardziej cenionych karnistów - ale raczej wypowiedzi. Bo Piskorski w jednym z artykułów miał przeciwstawiać się zbyt dużej walce z przemocą w rodzinie i pisać, że - tutaj cytat - "nie jest ona problemem, o ile jest to rodzina biologiczna".

Ale wątpliwości - zwłaszcza opozycji - wzbudziło przede wszystkim miejsce, które miał zająć. A więc miejsce tzw. "sędziego dublera" Lecha Morawskiego. Prezydent takich wątpliwości nie miał.

Piskorski był jedynym kandydatem na to stanowisko, zgłoszonym przez PiS. Żadna z partii swojego kandydata nie zgłosiła. Sejm przegłosował tę kandydaturę w piątek. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie Nowoczesnej, Platformy i PSL-u.

RadioZET.pl/JoK/MP

Oceń