Zamknij

„DGP”: Sędzia Marek Zubik „zniknął” z Trybunału Konstytucyjnego

Redakcja
21.03.2018 09:27
„DGP”: Sędzia Marek Zubik „zniknął” z Trybunału Konstytucyjnego
fot. Jacek Domański/East News

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Marek Zubik nie brał udziału w żadnym orzeczeniu w 2017 roku. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Marek Zubik nalezy do tzw. starych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że został wybrany jeszcze w czasach rządów PO-PSL. W 2017 roku sędzia Zubik nie brał udziału w żadnym orzeczeniu TK, podczas gdy przykładowo Leon Kieres czy Stanisława Rymar brali udział odpowiednio w 44 i 34 orzeczeniach. „DGP” zauważa, że de facto TK orzeka w 14-osobowym, niepełnym składzie. 

Sędzia Marek Zubik nie orzeka w TK

Dziennikarze „DGP” próbowali ustalić, dlaczego tak się dzieje. „Wyjaśnienia, motywacje i tłumaczenia organu nie są objęte zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej” — odpowiedział na pytania w tej sprawie Trybunał.

Tymczasem sędzia Marek Zubik pozostaje aktywny zawodowo na innych polach. Wykłada chociażby na Uniwersytecie Warszawskim. Nie odniósł się do sprawy.

„DGP” spekuluje, że powodem wyłączenia sędziego Zubika ze składu może być wniosek do TK złożony w ubiegłym roku przez ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę. Postuluje sprawdzenie, czy zgodna z konstytucją jest uchwała, na mocy której Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali wybrani w 2010 roku zgodnie z Konstytucją.

RadioZET.pl/DGP/KM