Zamknij

Duda o wykonaniu orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości. KE „usatysfakcjonowana”

Redakcja
18.12.2018 14:12
Duda o wykonaniu orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości. KE „usatysfakcjonowana”
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/East News

– Podjąłem decyzję o podpisaniu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Podobnie jak Sejm i Senat uznałem, że wykonanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE jest potrzebne, niezależnie od dyskusji, czy mogło być ono wydane i czy wykracza poza traktatowe kompetencje Trybunału – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W swoim wystąpieniu podczas corocznego publicznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Duda nawiązał do ogłoszonej w poniedziałek decyzji o podpisaniu przez siebie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającej sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Zobacz także

Jak powiedział prezydent, swoją decyzję podjął, „kierując się zapisami konstytucji”.

– Podobnie jak Sejm i Senat uznałem, że potrzebne jest wykonanie tego orzeczenia (TSUE – red.), niezależnie od tego, że dyskutuje się, czy orzeczenie takie powinno było i mogło zostać przez trybunał europejski wydane, czy orzeczenie to wykracza poza traktatowe kompetencje trybunału europejskiego, wkraczając w organizację wymiaru sprawiedliwości, która jest domeną wewnętrzną każdego państwa członkowskiego – podkreślił Andrzej Duda.

„Pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną”

Prezydent ocenił jednocześnie, że działania grupy sędziów, którzy – po wydaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości – powrócili do Sądu Najwyższego, uznając, że stali się sędziami czynnym, podjęli funkcje, które wcześniej pełnili, jako czynni sędziowie i zaczęli wydawać wewnętrzne akty prawne i zarządzenia, stanowią złamanie konstytucji.

Zobacz także

– Mamy sytuację, w której pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną i za taką, której polskie prawo nie obowiązuje, tylko dlatego, że im się nie podoba – oświadczył prezydent.

KE: zmiany w polskim prawie dotyczące SN idą we właściwym kierunku

– Komisja Europejska jest usatysfakcjonowana zmianami wprowadzonymi w ustawie o Sądzie Najwyższym – poinformowała z kolei we wtorek rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Dodała, że Komisja zamierza je teraz przenalizować i podkreśliła, że nowe prawo jeszcze nie weszło w życie.

Zobacz także

Rzeczniczka zaznaczyła, że Komisja przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Zwracamy jednak uwagę, że ustawa musi zostać jeszcze opublikowana, by mogła wejść w życie – wskazała.

„Jesteśmy usatysfakcjonowani dokonywanymi zmianami”

– Jesteśmy usatysfakcjonowani dokonywanymi zmianami, które idą w dobrym kierunku. Przeanalizujemy je – oświadczyła Andreewa.

Zobacz także

Dodała, że KE przyjęła też do wiadomości decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zobowiązaniu Polski do zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Wskazała, że w ten sposób TSUE zgodził się z wnioskiem KE w tej sprawie.

Andreewa poinformowała też wcześniej, że Komisja Europejska w środę, na ostatnim w tym roku posiedzeniu komisarzy, zajmie się Polską w kontekście najnowszych wydarzeń dotyczących praworządności.

RadioZET