Zamknij
Robert Czik, Adam Zając, Dariusz Drobik
  • 1-393916_g
  • 1-393915_g
  • 1-393914_g
  • 3 Zobacz
fot. eumostwanted.eu

Robert Czik, Adam Zając, Dariusz Drobik – trzech Polaków znalazło się na tegorocznej liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej. To szef gangu oszustów skarbowych i hurtowi przemytnicy narkotyków. Mężczyźni są umieszczeni na liście kampanii medialnej "EU Most Wanted 2022". 

W środę europejska sieć współpracy policyjnej poszukująca najbardziej niebezpiecznych przestępców (ENFAST), wspierana przez Europol, rozpoczęła kampanię "EU Most Wanted 2022". Ma ona na celu skoncentrowanie uwagi na poszukiwanych należących do zorganizowanych grup przestępczych. – W tym roku na portalu kampanii pojawiło się ponad pięćdziesiąt profili przestępców. [...] Trzech z nich pochodzi z Polski – powiedział inspektor Mariusz Ciarka.

Robert Czik, Adam Zając, Dariusz Drobik – trzech Polaków na liście "Most Wanted"

Wśród najgroźniejszych przestępców znalazł się Robert Czik, który podejrzany jest o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która pod jego dowództwem czerpała stałe dochody z szeregu przestępstw skarbowych na dużą skalę.

Kolejnym poszukiwanym jest Adam Zając, który podejrzany jest o udział w nabyciu dużej ilości marihuany w Hiszpanii, którą następnie w transportach z owocami, plastikowymi koszami na śmieci i wełną mineralną przewoził do Polski.

Za podobne przestępstwo poszukiwany jest Dariusz Drobik. Mężczyzna również miał brać udział w kupnie znacznej ilości marihuany w Hiszpanii, którą pakował w dostawach owoców.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka wskazał, że kampania ENFASTU i Europolu ma na celu rozbicie całych grup "poprzez skoncentrowanie się na osobach pełniących kluczowe role w grupach przestępczych". – ENFAST i Europol zwracają się z prośbą do wszystkich obywateli Unii Europejskiej o odwiedzenie specjalnej strony internetowej kampanii, obejrzenie umieszczonych tam zdjęć przestępców i sprawdzenie, czy kogoś rozpoznają – zaznaczył.

Kampania "Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej" w poprzednich latach odniosła ogromny sukces. – Strona eumostwanted.eu została uruchomiona w 2016 roku. Od tego czasu znalazło się na niej 335 profili osób poszukiwanych. 120 spośród nich zostało aresztowanych, a w 43 przypadkach to właśnie publikacja profilu przestępcy na tej stronie internetowej miała kluczowe znaczenie w ich zatrzymaniu – powiedział Ciarka. Dodał przy tym, że od rozpoczęcia zeszłorocznej kampanii w grudniu 2021 roku zatrzymano 10 przestępców.

RadioZET.pl/PAP