Zamknij

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w prawie całej Polsce

27.04.2020 15:03
Pożar las
fot. Pixabay.com

Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego w niemal wszystkich polskich lasach wydał dziś Instytut Badawczy Leśnictwa. Niewiele lepiej sytuacja wygląda jedynie na Pomorzu i Mazurach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że duże zagrożenie pożarowe w lasach i obszarach zalesionych spowodowane jest suszą i utrzymuje się od wielu tygodni. To sprzyja łatwej inicjacji ognia. Jako dodano, w ponad 50 proc. miejsc pomiaru ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6–8 proc. - wynika z mapy opublikowanej na stronie IBL.

Zobacz także

Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia, nie obowiązuje jedynie w lasach na wybrzeżu nadmorskim pomiędzy Lęborkiem a Darłowem oraz na Mazurach w okolicach Olecka. Ten region sklasyfikowano na drugim poziomie zagrożenia (średni).

Fatalne prognozy: Jeśli pogoda się utrzyma...

IBL przekazał, że jeżeli przez kilka dni utrzyma się dotychczasowa pogoda, leśnicy zostaną zmuszeni do wydania zakazu wstępu do lasów. Instytut zaapelował również o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

Zobacz także

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

pozary zagrozenie
fot. screen ibles.pl

RadioZET.pl/PAP/ibles.pl