Zamknij

Trzecia dawka dla dzieci 12-15 lat. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło decyzję

27.01.2022 14:15
Szczepienie przeciw COVID-19
fot. Piotr Molecki/East News

W związku z rosnącą piątą falą pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wprowadza szczepienia dawką przypominającą dzieci w wieku 12-15 lat. Od 28 stycznia rozpocznie się proces wystawiania skierowań. 

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że Adam Niedzielski, "na podstawie wytycznych zespołu ds. szczepień, WHO i FDA", zezwala na podanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. Decyzja ma związek m.in. z piątą falą pandemii i wzrostem zakażeń oraz wyjazdami młodzieży na ferie zimowe.

Trzecia dawka dla dzieci 12-15 lat od 28 stycznia

W szczepieniu przypominającym dzieci wykorzystywany będzie preparat Pfizer-BioNTech firmy Comirnaty z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19. Od piątku 28 stycznia rozpocznie się proces wystawiania skierowań na tzw. booster. 

W poniedziałek 24 stycznia resort zdrowia wystawił pierwsze e-skierowania na dawkę przypominającą dla młodzieży w wieku 16-18 lat. MZ przypomina, że Europejska Agencja Leków nie wydała jeszcze rekomendacji ws. szczepienia trzecią dawką dzieci i młodzieży. 

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 9,6 mln osób – podano w czwartek na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień wynosi ponad 51,1 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 21,6 mln osób. Zgłoszono 17 874 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.

RadioZET.pl

C