Zamknij

Trzecia dawka szczepionki dla chętnych coraz bliżej. Minister zdrowia o szczegółach

15.10.2021 11:37
szczepienia przeciw COVID-19
fot. Lukasz Solski/East News

Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich chętnych? - Decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 pełnoletnich osób trzecią dawką zapadnie w najbliższych dniach – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 ma być dostępna dla wszystkich chętnych. - W perspektywie przyszłego tygodnia, kiedy dopuścimy i wyznaczymy już datę, kiedy każdy z nas będzie miał możliwość zaszczepienia trzecią, przypominającą dawką – powiedział w Wp.pl szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Trzecia dawka szczepionki dla osób pełnoletnich? "Kwestia dwóch tygodni"

Minister pytany, jaki to będzie termin, wskazał, że "będzie to od razu". - Myślę, że będzie to kwestia przyszłego tygodnia, bądź końca października. Mówimy naprawdę o najbliższych dwóch tygodniach – zaznaczył.

W środę w TVN24 Niedzielski mówił, że przesądzone jest, że ostatecznie trzecia dawka szczepionki będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Podkreślił, że trwają konsultacje z ekspertami, kiedy to nastąpi.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu. Obecnie mogą ją dostać osoby, które ukończyły 50 lat i pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem. Do piątku zaszczepiono nią, jak podał szef MZ, 400 tys. osób.

Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest zaś osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Dawka w tym przypadku podawana jest w celu osiągnięcia optymalnej ochrony. Takich dawek podano dotąd, jak podał w piątek minister, ok. 150 tys. - To jest bardzo duża liczba, bo ta grupa została przez nas oszacowana na 220 tys. – wskazał.

RadioZET.pl/PAP- Katarzyna Lechowicz-Dyl