Zamknij

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Jak będą wyglądały zapisy?

22.09.2021 10:57
szczepienie przeciw Covid-19
fot. Pawel Murzyn/East News

Trzecia dawka szczepionki będzie mogła być przyjęta przez osoby, które pracują z pacjentami i osoby powyżej 50. roku życia. Jak będą wyglądały zapisy? W środę minister zdrowia Adam Niedzielski doprecyzował informacje podane na wtorkowej konferencji prasowej.

Trzecia dawka szczepionki, tzw. dawka przypominająca zgodnie z rekomendacją Rady Ministrów ma być stosowana po 6 miesiącach od pełnego szczepienia przeciw Covid-19.

- Wypracowaliśmy wspólne i spójne rekomendacje. Po pół roku od przyjęcia pełnej dawki szczepionki, osoby, które ukończyły 50. rok życia oraz pracownicy medyczni, otrzymają dodatkową dawkę szczepionki - przekazał we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Trzecia dawka szczepionki. Minister zdrowia o szczegółach zapisów

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o szczegóły zapisywania się na szczepienia osób w wieku powyżej 50 lat, które są już po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, a także, czy już mają one wystawione skierowanie.

- Ponieważ mamy kryterium wiekowe, będziemy zgodnie z peselami wystawiać automatycznie to skierowanie – powiedział minister. - Ten proces zajmie chyba jeden, dwa dni, więc w ciągu najbliższych dni możecie państwo sprawdzić, chociażby na Internetowym Koncie Pacjenta, czy takie skierowanie jest już wystawione – wyjaśnił. - I pamiętajmy, że musi minąć pół roku od szczepienia – podkreślił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dopytywany, czy już można się zapisywać na taki termin, który by wyprzedzał to pół roku, czy jednak skierowanie będzie wystawione później, minister zdrowia podkreślił, że "skierowanie będzie wystawione zgodnie z kryteriami, które są zawarte w komunikacie". - Czyli z jednej strony to jest kwestia rocznika, a druga kwestia to jest upłynięcie pół roku, więc dopiero wtedy skierowanie będzie pojawiało się na Internetowym Koncie Pacjenta, czy (też) po prostu będzie wystawiane dla danej osoby – wyjaśnił Niedzielski.

Rzecznik resortu zapewnił, że na pewno nie zabraknie terminów, ponieważ szczepionek w Polsce jest dość dużo.

RadioZET.pl/ PAP/ Autor: Daria Kania