Zamknij

"Do maja ogromna liczba zgonów". Tak będą wyglądać najbliższe tygodnie

17.04.2021 10:07
Michał Sutkowski
fot. Justyna ROJEK /East News

Mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali pandemii – ocenił w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski. Podkreślił, że nie oznacza to, że jest dobrze, szczególnie w szpitalach, a do maja liczba zgonów będzie najprawdopodobniej duża.

  1. Trzecia fala koronawirusa ustępuje? Michał Sutkowski: duża liczba zgonów przez 2-3 tygodnie
  2. Pandemia jest w odwrocie. "Decydowały będą wskaźniki"

Trzecia fala koronawirusa w Polsce zmierza już do końca? Tak uważa dr Michał Sutkowski. "Wydaje się, że spełnia się scenariusz stopniowego ustępowania trzeciej fali pandemii, przynajmniej jeśli chodzi o potwierdzone przypadki zakażeń i zmniejszającą się liczbę chorych, w szpitalach, także pod respiratorami" – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych .

Zaznaczył przy tym, że zmniejszenie tych parametrów wskazuje na to, że "mamy prawdopodobnie początek końca trzeciej fali".

Trzecia fala koronawirusa ustępuje? Michał Sutkowski: duża liczba zgonów przez 2-3 tygodnie

"Oczywiście nie oznacza to, że jest dobrze" – podkreślił. "W szpitalach jest bardzo źle, jest bardzo duże przeciążenie. Te zmniejszające się nieco liczby nie mają znaczenia z punktu widzenia szpitali, gdzie jest i tak nadmiarowość chorych. Bardzo trudno leczy się w takich warunkach" – kontynuował lekarz. Wskazał, że jeszcze przez dwa – trzy tygodnie można się spodziewać bardzo dużej liczby zgonów.

Zapytany o to, jakie wskaźniki należy brać pod uwagę przy ocenie etapu fali pandemii, zaznaczył, że liczba zgonów będzie nadal podstawową rzeczą, podobnie jak liczba osób hospitalizowanych i pod respiratorami, liczba zakażeń oraz współczynnik reprodukcji koronawirusa – wskazujący, ile statystycznie osób zaraża chory na COVID-19.

Pandemia jest w odwrocie. "Decydowały będą wskaźniki"

"Jest on teraz na poziomie 0,89 – w każdym województwie jest poniżej 1. Wskazuje to, że pandemia jest w odwrocie. Już można powiedzieć, że trzecia fala jest w odwrocie, ale nie można powiedzieć więcej i należy to formułować ostrożnie" – zastrzegł dr Sutkowski.

Dodał, że w jego ocenie do maja będziemy mieć do czynienia z "ogromną liczbą zgonów", więc bardzo trudno o hurraoptymizm. "Decydowały będą wskaźniki" – podsumował.

RadioZET.pl/ PAP