Zamknij

Silny wstrząs na Śląsku. Odczuli go mieszkańcy kilku miast, m. in. Katowic

13.01.2020 15:59
Trzęsienie Śląsk
fot. AGNIESZKA LUCZAKOWSKA/REPORTER

Silny wstrząs odczuli dziś po południu mieszkańcy części Górnego Śląska. Europejskie Centrum Sejsmologiczne odnotowało trzęsienie o sile 3,8 w skali Richtera.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wstrząs na Górnym Śląsku. Jak przekazała PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Anna Swiniarska-Tadla, wstrząs objął zasięgiem m.in. Katowice, Tychy, Mikołów, Łaziska, Rybnik czy Sosnowiec.

Na Czerwony Telefon Radia ZET dzwonili zaniepokojeni mieszkańcy tych miast.

Prawdopodobnie doszło do tzw. tąpnięcia pod ziemią. Górny Śląsk jest rejonem z kopalniami. Na razie nie ma informacji o ofiarach ani możliwych stratach. Kopalnie sprawdzają sygnał.

Rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Sławomir Starzyński przekazał, że po wstrząsie w rejonie kopalni Budryk wycofano załogę, Nie miał informacji o poszkodowanych i stratach.

Nie wpłynęły informacje o jakichkolwiek osobach, które byłyby poszkodowane pod ziemią, czy o jakichkolwiek stratach. Załoga została ewakuowana

Sławomir Starzyński, Rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Wstrząs odnotowano w ścianie D-2, w pokładzie 358/1 – ponad ścianą. Jak informował wcześniej samorząd gminy Ornontowice, na terenie której działa kopalnia Budryk, kopalnia zapowiadała uruchomienie tej ściany w kwietniu ub. roku.

Główny Instytut Górnictwa podał, że było to w pierwszym pomiarze 3,8 w skali Richtera, a więc bardzo silny wstrząs

Anna Swiniarska-Tadla, Wyższy Urząd Górniczy

RadioZET.pl/PAP/EMSC/Michał Dzienyński