Zamknij

Trzy lata rządów PiS. Ziobro o sukcesach i reformie sądownictwa

Redakcja
05.12.2018 14:54
Trzy lata rządów PiS. Ziobro o sukcesach i reformie sądownictwa
fot. PAP

Powołanie komisji weryfikacyjnej, zahamowanie wyłudzeń podatku VAT, uruchomienie rejestru pedofilów oraz rozszerzenie granic obrony koniecznej – to, zdaniem Zbigniewa Ziobry, jedne z sukcesów jego resortu. Minister sprawiedliwości w ramach podsumowania trzech lat rządów PiS nie mógł też nie wspomnieć o reformie sądownictwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Opozycja nie zrobiła nic za swoich rządów, by poprawić funkcjonowanie sądownictwa, a robi wszystko, by uniemożliwić zrealizowanie w całości reformy – stwierdził w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Mówił m.in. o toczącej się „bitwie”.

– Materia jest bardzo oporna i budzi ogromny sprzeciw części środowiska sędziów, zwłaszcza tej, która poprzednio miała ogromną sferę przywilejów. Tych, którzy sami siebie nazwali nadzwyczajną kastą – mówił Ziobro.

Ziobro nie chciał mówić o skutkach reformy. Jak zaznaczył, będzie na to czas, kiedy zmiany zostaną wprowadzone w całości.

Przekonywał za to, że sukcesami okazały się: komisja weryfikacyjna, rozszerzenie granic obrony koniecznej, podniesienie kar dla gwałcicieli i oprawców zwierząt. Mówił o zahamowaniu wypływania VAT-u z budżetu państwa, lepszej ściągalności alimentów i przywróceniu elektronicznego dozoru więźniów.

– Ponadto program pracy dla więźniów. W wyniku działań, jakie podjął wiceminister Patryk Jaki, o 100% zwiększyła się liczba pracujących więźniów. To jest z korzyścią dla ich resocjalizacji, ale też zmniejsza koszty odbycia kary pozbawienia wolności – podkreślał Ziobro.

Zobacz także

Przypomniał też o uruchomieniu rejestru pedofilów i zmianach w przepisach dotyczących spraw rodzinnych.

– Koniec z odbieraniem dzieci za biedę. To też jest ustawa, która na początku rządów została przygotowana i ukróciła pewien proceder związany z odbieraniem dzieci z uwagi na trudną sytuację materialną rodziców – mówił Ziobro.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ