Zamknij

Trzy lata rządów PiS. Minister Szumowski: resort zdrowia priorytetem

Redakcja
05.12.2018 13:51
Trzy lata rządów PiS. Minister Szumowski: resort zdrowia priorytetem
fot. PAP

Obok wojska, także zdrowie okazuje się priorytetem PiS. Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje trzy lata swoich rządów. Najpierw o tym, że najważniejsze jest wojsko, przekonywał szef MON Mariusz Błaszczak, później o tym samym zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego i te priorytety znajdują swoje potwierdzenie w realnych działaniach – mówił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zobacz także

Mówiąc o swoich priorytetach jako ministra zdrowia, Szumowski podkreślał chęć rozmowy „ze wszystkimi, którzy proponują zmiany w systemie ochrony zdrowia”.

– Ten dialog, ta rozmowa, ma realny wymiar i realne konkretne działania – powiedział.

Jak zaznaczał, już udało się przyspieszyć wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2024 roku.

Zobacz także

Wyższe, niż zakładano, mają być też nakłady w przyszłym roku. Wyniosą one 4,9% PKB. Łącznie w latach 2018-2024 na służbę zdrowia ma zostać przeznaczonych około 830 mld zł.

– W okresie 2008-2014 to było 460 mld zł. To widać skalę, z którą musimy się również zmierzyć. Bo oczywiście to jest fantastyczna wiadomość dla pacjentów, fantastyczna wiadomość dla wszystkich w systemie ochrony zdrowia, ale żeby w sposób sensowny, racjonalny te pieniądze wydać, żeby pacjent odczuł te korzyści, to też nie jest zadanie proste. I staramy się, aby te rokroczne wzrosty nakładów były realizowane – mówił minister zdrowia.

Zapewnił, że resort zamierza przy tym walczyć z brakami kadrowymi w polskiej służbie zdrowia. To jeden z obszarów, który wymaga – zdaniem Szumowskiego – szybkich działań. Jak mówił, pierwszym krokiem było wprowadzenie tzw. bonu patriotycznego, czyli podniesienie wynagrodzenia lekarzy specjalistów do 6750 zł, jeśli zdecydują się na pracę tylko w jednym szpitalu.

– Często lekarze zmieniali się w opiece nad pacjentem. Z jednej strony dotykało to pacjentów […], z drugiej strony lekarze pracowali w wielu miejscach po to, żeby uzupełnić swoje rodzinne budżety. Dlatego zaproponowaliśmy te 6750 zł dla lekarzy specjalistów, którzy pracują w jednym miejscu po to, żeby pacjent miał lepszą opiekę, ciągłość opieki, a lekarze, żeby mieli w jednym miejscu godziwe wynagrodzenie – tłumaczył Szumowski.

Pacjentów zapewnił, że jest już gotowe rozporządzenie dotyczące powstania Narodowego Instytutu Onkologicznego – Sieci Onkologicznej – i w przyszłym tygodniu ma ono zostać podpisane. Dzięki temu, jak mówił minister, opieka onkologiczna będzie w pełni skoordynowana, a każdy pacjent będzie miał pewność, że w pobliżu swojego miejsca zamieszkania otrzyma „dobrą opiekę onkologiczną”.

Szumowski dodał też, że wydłuża się lista bezpłatnych leków dla seniorów. Od września 2016 do września 2018 przeznaczył na program ponad 1 mld zł, a skorzystało z niego około 2,5 mln seniorów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ